Keni nevojë për një vesh të ri? Në Izrael po e printojnë në 3D

Një qendër 3D për printimin e qelizave, indeve dhe organeve është ngritur në Institutin Teknologjik të Izraelit (Technion) në HaifaNjë qendër 3D për printimin e qelizave, indeve dhe organeve është ngritur në Institutin Teknologjik të Izraelit (Technion) në Haifa, për t’u mundësuar hulumtuesve printojnë indet komplekse dhe të përmirësojnë integrimin e tyre në organet njerëzore.

Qendra e Bio-printimit 3D për Qelizat dhe Biomaterialet, pjesë e Fakultetit të Inxhinierisë Biomjekësore, është e hapur për të gjithë hulumtuesit e Technion dhe “do të udhëheqë hulumtimin e Inxhinierisë së indeve të Technion në fusha të reja”, tha dekania e fakultetit, Profesoresha Shulamit Levenberg, e cila drejton qendrën.

Inxhinieria e indit ka bërë “përparim marramendës në dekadat e fundit”. Është fusha në të cilën një kombinim i qelizave, inxhinierisë dhe materialeve janë bashkuar me faktorët biokimikë dhe fiziko-kimikë për të krijuar inde biologjike që mund të përmirësojnë ose zëvendësojnë indet reale.

Studiuesit e Technion kanë qenë në punë duke zhvilluar indet që përmbajnë enët e gjakut që shpejt lidhen me enët e gjakut të pacientit, dhe tani po inxhinierojnë një vesh të ri dhe krijimin e strukturës për të nxitur riparimin e lëndimeve të palcës kurrizore, tha Levenberg në një intervistë telefonike për “The Times of Israel”. Strukturat zakonisht janë bërë nga biomateriale polimerike që sigurojnë mbështetjen strukturore për lidhjen e qelizave.

Futja e printerit 3D do të “sjellë hulumtuesit në një nivel të ri”, tha Levenberg, duke i lejuar ata të printonin qelizat dhe biomaterialet dhe të formonin struktura komplekse të indeve.

Qendra është e pajisur me një printer inovativ që mundëson printimin e strukturave tre-dimensionale dhe vetë qelizat që rriten në inde.

Printeri, i cili ka disa koka printimi, është në gjendje të përkthejë informacionin e marrë nga skanimet CT të një pacienti – për shembull, forma e veshit të një personi – në indet tridimensionale që mund të përshtaten në një zonë dëmtimi.

Hulumtuesit kanë punuar për inxhinieri të indeve në mbarë botën për një numër vitesh, tha ajo. Printerët 3D do të ndihmojnë në përshpejtimin e procesit të zhvillimit si dhe të lejojnë shtypjen e indeve më të mëdha, më të komplikuara dhe më të personalizuara.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Kryeministri më jetëgjatë dhe më i suksesshëm i Izraelit

Në vitin 2009, ekspertët e përshkruan Benjamin Netanyahun si një udhëheqës të dobët, qeveria e të cilit ishte e destinuar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…