Startapi izraelit shpik teknologjinë që imiton trurin për drejtimin e makinave autonome

Cortica, e themeluar në Izrael, po bashkëpunon me kompaninë japoneze Renesas Electronics. Kamerat inteligjente do të instalohen në makinat e reja nga viti 2021


Startapi izraelit Cortica pretendon të ketë zhvilluar një teknologji të bazuar në inteligjencën artificiale që lejon kompjuterët të shohin dhe të kuptojnë mjedisin rrethues, duke imituar funksionin e trurit.

Cortica, e themeluar në vitin 2007, punëson rreth 120 njerëz në Tel Aviv dhe Nju Jork. 2019 është pikë kthese për kompaninë, pasi do të ketë transferim të softuerëve dhe çipeve nga laboratori në industrinë e automobilave, gjë që do të çojë në përdorimin e zgjidhjeve të mundshme të ofruara nga Cortica të zbatuara në rrugë deri më 2021.

Sipas kompanisë, u fillua një bashkëpunim me Renesas Electronics, një prodhues japonez i çipeve për industrinë e automobilave, për të inkorporuar teknologjinë autonome të Inteligjencës artificiale të Cortica në çipe për kamerat e përparme të zhvilluara nga kompania japoneze, të cilat do të instalohen në makina të reja.

Cortica tha se bashkëpunimi do të hapë rrugën për vendosjen e sistemeve të avancuara të asistencës së shoferit (ADAS) dhe automatizimin e aplikacioneve të vozitjes në industrinë e automobilave.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Netanyahu zyrtarisht hyn në historinë izraelite si kryeministri më jetëgjatë në shërbim

Që prej të shtunës, kryeministri 69-vjeçar ka shërbyer si udhëheqës i vendit për një total prej 4.876 ditësh, duke tejkaluar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…