Te Makabi Netanya kanë një hero të ri, shqiptarin Jahmir Hyka

Mesfushori shqiptar shënoi dy gola në 21 minuta në fitoren 3-2 ndaj Hapoel Hadera , duke e nxjerrë ekipin nga kriza dhe e afruar me EuropënNjë hero shqiptar në futbollin izraelit. Të paktën kështu mund të konsiderohet Jahmir Hyka te skuadra Makabi Netanya.

Mesfushori Hyka realizoi dy golat e tij të parë në kampionatin izraelit me fanellën e Makabi Netanya dhe ato ishin në momentin e duhur, pasi skuadra vinte nga një seri prej gjashtë ndeshjesh pa fitore, që e kishin bërë të humbte terren në luftën për pjesëmarrjen në Europë.

Në duelin kundër Hapoel Hadera, të fituar 3-2 nga Makabi Netanya, Hyka, i cili e nisi takimin si titullar, gjeti rrjetën që në minutën e 6-të të sfidës, ndërsa më pas shënoi edhe golin e tretë në minutën e 27-të, në një fillim të vrullshëm për ekipin e tij.

Më pas, Makabi Netanya u tërhoq, duke i dhënë mundësinë kundërshtarëve t’u shënonin dy gola, por ia doli që të mbronte avantazhin deri në fund dhe të merrte tri pikët që i duheshin për t’iu afruar përsëri vendit të tretë që të çon në Europë. Ai mbahet nga Hapoel Ber Sheva, i cili do të jetë kundërshtari i ardhshëm i skuadrës së Hykës në kampionat.

 

Futbollisti i Kombëtares u transferua në Izrael në merkaton e janarit, teksa vendosi të përfundonte aventurën në Amerikë me San Hoze.

Për 31-vjeçarin ishte vetëm ndeshja e tretë në të cilën aktivizohej, për shkak të problemeve fizike. Edhe në intervistën pas ndeshjes, Hyka e pranoi se ishte e vështirë të qëndronte jashtë për një kohë të gjatë, mirëpo tani ndihej më mirë.

“Ishte e vështirë sepse u ktheva nga një periudhë e gjatë jashtë fushave, por kam punuar shumë, jam i lumtur për rikthimin dhe që ndihmova skuadrën të merrte fitoren. Tani ndjehem më mirë dhe është e rëndësishme për mua të gjej vazhdimësinë në mënyrë që të vazhdoj të ndihmoj ekipin. Lodhja? Është e natyrshme, por shpresoj të aktivizohem edhe më shumë në ndeshjet e radhës”, u shpreh Hyka.

Ndërkaq për paraqitjen e sulmuesit foli edhe trajneri i Netanjas, i cili përgëzoi Hykën, ndërsa shtoi se futbollisti nuk është ende në maksimum dhe ka shfaqur vetëm 70% të aftësive të tij.

Lexo më shumë

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Netanyahu zyrtarisht hyn në historinë izraelite si kryeministri më jetëgjatë në shërbim

Që prej të shtunës, kryeministri 69-vjeçar ka shërbyer si udhëheqës i vendit për një total prej 4.876 ditësh, duke tejkaluar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…