Te Makabi Netanya kanë një hero të ri, shqiptarin Jahmir Hyka

Mesfushori shqiptar shënoi dy gola në 21 minuta në fitoren 3-2 ndaj Hapoel Hadera , duke e nxjerrë ekipin nga kriza dhe e afruar me Europën

Një hero shqiptar në futbollin izraelit. Të paktën kështu mund të konsiderohet Jahmir Hyka te skuadra Makabi Netanya.

Mesfushori Hyka realizoi dy golat e tij të parë në kampionatin izraelit me fanellën e Makabi Netanya dhe ato ishin në momentin e duhur, pasi skuadra vinte nga një seri prej gjashtë ndeshjesh pa fitore, që e kishin bërë të humbte terren në luftën për pjesëmarrjen në Europë.

Në duelin kundër Hapoel Hadera, të fituar 3-2 nga Makabi Netanya, Hyka, i cili e nisi takimin si titullar, gjeti rrjetën që në minutën e 6-të të sfidës, ndërsa më pas shënoi edhe golin e tretë në minutën e 27-të, në një fillim të vrullshëm për ekipin e tij.

Më pas, Makabi Netanya u tërhoq, duke i dhënë mundësinë kundërshtarëve t’u shënonin dy gola, por ia doli që të mbronte avantazhin deri në fund dhe të merrte tri pikët që i duheshin për t’iu afruar përsëri vendit të tretë që të çon në Europë. Ai mbahet nga Hapoel Ber Sheva, i cili do të jetë kundërshtari i ardhshëm i skuadrës së Hykës në kampionat.

Futbollisti i Kombëtares u transferua në Izrael në merkaton e janarit, teksa vendosi të përfundonte aventurën në Amerikë me San Hoze.

Për 31-vjeçarin ishte vetëm ndeshja e tretë në të cilën aktivizohej, për shkak të problemeve fizike. Edhe në intervistën pas ndeshjes, Hyka e pranoi se ishte e vështirë të qëndronte jashtë për një kohë të gjatë, mirëpo tani ndihej më mirë.

“Ishte e vështirë sepse u ktheva nga një periudhë e gjatë jashtë fushave, por kam punuar shumë, jam i lumtur për rikthimin dhe që ndihmova skuadrën të merrte fitoren. Tani ndjehem më mirë dhe është e rëndësishme për mua të gjej vazhdimësinë në mënyrë që të vazhdoj të ndihmoj ekipin. Lodhja? Është e natyrshme, por shpresoj të aktivizohem edhe më shumë në ndeshjet e radhës”, u shpreh Hyka.

Ndërkaq për paraqitjen e sulmuesit foli edhe trajneri i Netanjas, i cili përgëzoi Hykën, ndërsa shtoi se futbollisti nuk është ende në maksimum dhe ka shfaqur vetëm 70% të aftësive të tij.

Lexo më shumë

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.