US News & World Report 2019: Izraeli, vendi i tetë më me influencë në botë

Shtetet e Bashkuara, Rusia dhe Kina mbizotëronin në tre vendet e para. Në Top-10 edhe Britania, Gjermania, Japonia dhe Franca. Izraeli lë pas Arabinë Saudite dhe Korenë e Jugut.US News & World Report e ka renditur Izraelin si vendin e tetë më me influencë në botë në renditjen vjetore për vitin 2019.

Raporti i publikuar këtë fundjavë e përshkruan Izraelin si “i vetmi komb hebre në botë … një vend i vogël në bregun lindor të Detit Mesdhe”, që ka pasur një ndikim të madh në çështjet globale.

“Për madhësinë relativisht të vogël, vendi ka luajtur një rol të madh në çështjet globale”, tha artikulli. “Vendi ka një ekonomi të fortë, pikë referimi me rëndësi për disa fe dhe marrëdhënie të tensionuara me shumë nga fqinjët e saj arab”.

Renditjet për “Vendin më me ndikim” bazohen në “një sondazh të bazuar në perceptime globale”, thuhet në revistën ” US News & World Report”, dhe vendet renditen në bazë të rezultateve më të larta në një përmbledhje të pesë atributeve të vendit: lidershipi, lidhja me pjesën tjetër të botës, ndikimi i kulturës, influenca politike dhe aleancat e fuqishme ndërkombëtare.

Shtetet e Bashkuara, Rusia dhe Kina mbizotëronin në tre vendet e para. Mbretëria e Bashkuar u rendit në vendin e 4-t, duke rënë në një vend që nga raporti i vitit të kaluar, me Kinën që shënoi vendin e tretë.

Gjermania është në vendin e pestë, të njëjtin renditje që mori vitin e kaluar.

Izraeli është në të njëjtin pozicion – të tetin – ashtu, si në raportin vjetor të vitit të kaluar, pas Japonisë dhe Francës.

Izraeli është përpara disa vendeve me ndikim, duke përfshirë Arabinë Saudite, Korenë e Jugut, Kanadanë, Australinë, Italinë, Turqinë dhe Indinë.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Një revolucion i qetë po ndryshon Lindjen e Mesme

Në Lindjen e Mesme, e cila ka jetuar me shumë dhunë për shumë kohë, paqja është e mundshme dhe mund…

SHQIPËRI

Qeveria e re izraelite duhet ta njohë më në fund Kosovën

Pavarësisht përpjekjeve të vazhdueshme të Kosovës – dhe admirimit të sinqertë të popullit të saj për shtetin hebre – Izraeli…

KOSOVA

Arun Chaudhary, amerikano-hebreu që ndihmoi Albin Kurtin të bëhej Kryeministër

Arun Chaudhary ishte një nga strategët e Kurtit në videokomunikimet me qytetarët e Kosovës gjatë fushatës. Chaudhary, i cili ishte…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Shqipëria po dëshmon vlerat e saj edhe në kohën e koronavirusit

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për gazetarin Genc Mlloja të gazetës shqiptare në gjuhën…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Misioni i Mossad për të kapur arkitektin e Holokaustit, Adolf Eichmann

Adolf Eichmann u kap nga shërbimi sekret izraelit në Argjentinë më 11 maj, saktësisht 60 vjet më parë sot; ai…