US News & World Report 2019: Izraeli, vendi i tetë më me influencë në botë

Shtetet e Bashkuara, Rusia dhe Kina mbizotëronin në tre vendet e para. Në Top-10 edhe Britania, Gjermania, Japonia dhe Franca. Izraeli lë pas Arabinë Saudite dhe Korenë e Jugut.US News & World Report e ka renditur Izraelin si vendin e tetë më me influencë në botë në renditjen vjetore për vitin 2019.

Raporti i publikuar këtë fundjavë e përshkruan Izraelin si “i vetmi komb hebre në botë … një vend i vogël në bregun lindor të Detit Mesdhe”, që ka pasur një ndikim të madh në çështjet globale.

“Për madhësinë relativisht të vogël, vendi ka luajtur një rol të madh në çështjet globale”, tha artikulli. “Vendi ka një ekonomi të fortë, pikë referimi me rëndësi për disa fe dhe marrëdhënie të tensionuara me shumë nga fqinjët e saj arab”.

Renditjet për “Vendin më me ndikim” bazohen në “një sondazh të bazuar në perceptime globale”, thuhet në revistën ” US News & World Report”, dhe vendet renditen në bazë të rezultateve më të larta në një përmbledhje të pesë atributeve të vendit: lidershipi, lidhja me pjesën tjetër të botës, ndikimi i kulturës, influenca politike dhe aleancat e fuqishme ndërkombëtare.

Shtetet e Bashkuara, Rusia dhe Kina mbizotëronin në tre vendet e para. Mbretëria e Bashkuar u rendit në vendin e 4-t, duke rënë në një vend që nga raporti i vitit të kaluar, me Kinën që shënoi vendin e tretë.

Gjermania është në vendin e pestë, të njëjtin renditje që mori vitin e kaluar.

Izraeli është në të njëjtin pozicion – të tetin – ashtu, si në raportin vjetor të vitit të kaluar, pas Japonisë dhe Francës.

Izraeli është përpara disa vendeve me ndikim, duke përfshirë Arabinë Saudite, Korenë e Jugut, Kanadanë, Australinë, Italinë, Turqinë dhe Indinë.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Netanyahu zyrtarisht hyn në historinë izraelite si kryeministri më jetëgjatë në shërbim

Që prej të shtunës, kryeministri 69-vjeçar ka shërbyer si udhëheqës i vendit për një total prej 4.876 ditësh, duke tejkaluar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…