Jon Medved, ambasadori i teknologjisë së lartë izraelite

Jon Medved është një nga emrat një emrat më të njohur në fushën e investimeve të teknologjisë në Izrael, një investitor dhe sipërmarrës serial. OurCrowd menaxhon mbi një miliard dollarë


Jonathan (Jon) Medved është një nga emrat një emrat më të njohur në fushën e investimeve të teknologjisë në Izrael, një investitor, sipërmarrës serial dhe sipas “Washington Post”  ai vlerësohet si “një nga kapitalistët sipërmarrës kryesorë të teknologjisë së lartë të Izraelit”.

Jon Medved është themeluesi dhe drejtori ekzekutiv i OurCrowd, një “crowdfunding platform”, për investimet globale në startupe. OurCroud ofron akses dhe kanalizon investimet në startup, përpara se ato shkojnë në bursë.

Sipas revistës “Forbes”, OurCrowd është “një nga organizatat më të mëdha crowdfunding në  planet”, qysh nga themelimi i saj në shkurt të vitit 2013 ka ngritur më shumë se 1 miliardë dollarë për më shumë se 145 portofole kompanish startup, 25 mijë investitorë të regjistruar që përfaqësojnë 112 vende të ndryshme.

OurCroud parashikon që në vitin 2018 të arrijë të ngrejë 1 miliard dollarë. OurCroud ka zyra në 10 vende të ndryshme: Jeruzalem, San Diego, Toronto, Nju Jork, Madrid, Londër, Tel Aviv, Singapore, Hong Kong dhe Sidnei.

Medved, gjyshërit e të cilit ishin hebrenj nga Ukraina të vendosur në SHBA, ndërsa prindërit kishin emigruar në Izrael para Luftës së Dytë Botërore, ka qenë pjesë e ekipeve themeluese në disa biznese të suksesshme izraelite dhe si investitor dhe sipërmarrës i engjëjve gjatë dy dekadave të fundit ai ka investuar në mbi 100 kompani iniciative izraelite.

Gazeta e madhe amerikane “New York Times”, në një suplement të saj “Izraeli në 60 vjetor”, e ka cilësuar Medved si një nga 10 amerikanët më me influencë që kanë ndikuar në Izrael, ndërsa ai është përfshirë nga gazeta “Jerusalem Post”, si një nga “50 hebrenjtë më me influencë”.

Djali i shkëncëtari bërthamor dhe njëherësh sipërmarrës, e kaloi rininë e tij në Kaliforni. Për herë të parë e vizitoi Jeruzalemin në vitin 1973, pikërisht pak ditë para luftës që njihet me emrin “Yom Kippur”, për t’u rikthyer atje, tashmë i martuar me Jane në vitin 1984.

Medved ka qenë pjesë e ekipeve themeluese në disa biznese të suksesshme izraelite dhe si investitor dhe sipërmarrës engjëll gjatë dy dekadave të fundit ai ka investuar në mbi 200 kompani startup izraelite.

Ndërmjet viteve 2006 dhe 2012, Medved ishte bashkëthemelues dhe CEO i Vringo, një lider në inovacionin, zhvillimin dhe monetizimin e teknologjive celulare dhe pronës intelektuale.

Medved ishte themeluesi dhe Partner i Përgjithshëm i “Israel Seed Partners”, një nga fondet kryesore te kapitaleve te Izraelit.

Filluar nga Medved në vitin 1995 në garazhin e tij; ai bashkëmenaxhoi fondin deri në janar të vitit 2006. “Seed Partners” kishte më shumë se një çerek miliardi dollarë nën menaxhim në katër fonde dhe ka qenë një investitor në 60 kompanitë kryesore izraelite: Shopping.com (blerë nga Ebay), Compugen, Answers.com (blerë nga Samiti), Cyota (blerë nga RSA / CA), Finjan (blerë nga M86) (blerë nga Corning), Tradeum (blerë nga VerticalNet), Rrjetet Native (blerë nga Alcatel), Broadlight (blerë nga Broadcom), Xacct (blerë nga Amdocs),  Xtellus (blerë nga Oclaro) dhe Digital Fuel (blerë nga VMWare).

Para “Seed Israel”, Medved ndërtoi disa startupe të suksesshme të teknologjisë. Medved ishte themelues dhe zëvendëspresident ekzekutiv i marketingut dhe shitjes në MERET Optical Communications ndërmjet viteve 1982 dhe 1991.

MERET ishte një pionier i hershëm në sistemet e komunikimit me fibra optike për transmetimin e videove, i cili u ble nga Korporata Amoco  në vitin 1990.

Medved pastaj erdhi në Izrael ku ishte pjesë e ekipit të themelimit në Accent Software ku ka shërbyer si Nënkryetar Ekzekutiv i Marketingut dhe i Shitjeve në mes 1992 dhe 1994.

George Gilder në librin e tij “The Israel Test” e përshkruan Medvedin si një “kapitalist sipërmarrës të angazhuar, vizionar dhe pionier” dhe gjurmon origjinën e librit të tij në takimet që mbajti në zyrën e Jerusalemit të Medvedit.

Saul Singer dhe Dan Senor, në librin e tyre më të shitur, “Start-up Nation” e përshkruajnë Medvedin si “një nga ambasadorët legjendar të biznesit të Izraelit”.

Medved shërben në bordet e ndryshme organizatave jofitimprurëse duke përfshirë Ma’aleh Film School, “Michael Levin Lone Soldier Centre”, ” Artistë dhe Muzikantë për Izraelin”, ” Bnai David Eli”, kryeson “Aish HaTorah Boneh Yerushalayim”,  dhe shërben në Bordin e Guvernatorëve të Agjencisë së  Hebrenjve.

Medved flet rregullisht mbi mrekullinë e teknologjisë izraelite. Jon  shfaqet rregullisht si një komentator televiziv në CNN, CNBC, Bloomberg TV. Shkrimet e Medvedit janë publikuar në “Usa Today”, “The Jerusalem Post”, Townhall.com dhe Aish.com.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Kryeministri më jetëgjatë dhe më i suksesshëm i Izraelit

Në vitin 2009, ekspertët e përshkruan Benjamin Netanyahun si një udhëheqës të dobët, qeveria e të cilit ishte e destinuar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…