Izraeli, mbi 9 milionë banorë dhe shtëpia e 45% të hebrenjve të botës

Shteti i Izraelit kishte vetëm 800 mijë banorë në 1948. Parashikohet të jetë 15.2 milionë banorë në 2048


Në prag të përvjetorit të 71-të të Ditës së Pavarësisë së Izraelit, e njohur në hebraisht si “Yom HaAtzmaout”, Byroja Qendrore e Statistikave bëri të ditur se, popullsia izraelite kishte kaluar 9 milionë banorëve. Saktësisht 9.021.000 njerëz, sipas shifrave të publikuara të hënën.

Këto të dhëna tregojnë se 6.697.000 izraelitë janë hebrenj (74.2%) dhe 1.890.000 janë arabë (20.9%). Pjesa tjetër prej 434,000 izraelitëve janë të krishterë, joarabë ose anëtarë të grupeve të tjera etnike. 75% e hebrenjve në Izrael kanë lindur në vend.

Që nga “Yom HaAtzmaout” i fundit, popullsia është rritur me 177,000 njerëz, një rritje prej 2%. Në vitin e kaluar, kanë lindur 188,000 bebe, 47,000 njerëz kanë vdekur dhe 31,000 emigrantë janë vendosur në vend.

Që nga krijimi i Izraelit në vitin 1948, 3.2 milion emigrantë janë vendosur në Izrael, dhe 43% prej tyre kanë ardhur pas vitit 1990.

Sipas shifrave, popullsia pritet të arrijë në 15.2 milionë në 100-vjetorin e Pavarësisë së Izraelit në vitin 2048.

Në vitin 1948 Izraeli kishte 806.000 banorë dhe në atë kohë, popullsia hebraike ishte vetëm 11.5 milion njerëz, 6% prej të cilëve jetonin në Izrael. Sot, 45% e hebrenjve të botës jetojnë në vend.

Festimet e Yom HaAtsmaout do të fillojnë të mërkurën në mbrëmje, pas “Yom HaZikaron” – “Ditës së Kujtesës”, ku mbahet 24 orë zi për ushtarët e rënë dhe viktimat e terrorizmit.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Kryeministri më jetëgjatë dhe më i suksesshëm i Izraelit

Në vitin 2009, ekspertët e përshkruan Benjamin Netanyahun si një udhëheqës të dobët, qeveria e të cilit ishte e destinuar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…