Sot është Dita Përkujtimore në Izrael: 23.741 dëshmorë nga viti 1860

3,150 civilë janë vrarë në sulme terroriste që nga formimi i shtetit të Izraelit në vitin 1948.Nesër, në mbrëmje, 8 maj, Izraeli do të festojë 71 vjetorin e Pavarësisë.

Ndërsa sot është Dita Përkujtimore në Izrael dhe ata kujtojë njerëzit që e bënë të mundur – 23.741 burra dhe gra që kanë rënë në mbrojtje të vendit të Izraelit që nga viti 1860, viti kur u ndërtuan lagjet e para hebraike jashtë mureve të sigurta të Jerusalemit.

3,150 civilë janë vrarë në sulme terroriste që nga formimi i shtetit të Izraelit në vitin 1948.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

INTERVISTA

Kompozitori i famshëm izraelit, Boris Pigovat: “Lule Bore” e meriton të jetë himni i “IsraAlb”

Boris Pigovat është një nga emrat më të mëdhenj të muzikës izraelite dhe asaj botërore. Kënga e famshme shqiptare “Lule…

SPYZONE

Izraeli, 7.5 miliardë dollarë në 2018 nga eksportet ushtarake

Vëllimi i shitjeve të kompanive të mbrojtjes izraelite pasqyroi dhjetëra marrëveshje në mbarë botën.