Kaçkavalli shqiptar përbërës i picës së Eurovisionit në Izrael

SpareRoom ka krijuar një picë me 41 lloje djathrash, sipas vendeve pjesëmarrëse në këtë kompeticion


Për nder të Festivalit Europian të Këngës, që do të zhvillohet në Tel Aviv, nga 14 deri më 19 maj, SpareRoom ka krijuar një picë me 41 lloje djathrash, sipas vendeve pjesëmarrëse në këtë kompeticion. SpareRoom ka zgjedhur nga Shqipëria djathin kaçkavall, sipas metro.co.uk.

Më poshtë renditen të gjitha llojet e djathrave të kësaj pice sipas vendeve respektive:

Shqipëria Kaçkavall

Armenia Chechil Cheese Braid

Australia Extra Mature Cheddar

Austria Austrian Smoked Cheese

Azerbajxhani Kajmak Travnik

Bjellorusia Quark Belgium Pie d’Angloys

Kroacia Paski sir

Qiproja Halloumi

Republika Çeke Korbaciky unsmoked

Danimarka Castello Danish Blue

Estonia Andre style cheese

Finlanda Leipäjuusto style cheese

Franca Camembert Georgia Jaunpils Sulguni

Gjermania Beechwood German Smoked

Greqia Epiros Greek Feta

Hungaria Randolder style cheese

Islanda Skyr yoghurt

Irlanda Cashel Blue style cheese

Izraeli Tal Haemek style cheese

Italia Parmigiano Reggiano

Letonia Talsu Ritulis Green

Lituania Luksiu Suris North

Maqedonia e Veriut Kashkavel style cheese

Malta Gbjena style cheese

Moldova Rossiyskiy

Mali i Zi Pljevaljski style cheese

Holanda Gouda

Norvegjia Jarlsberg

Polonia Mlekpol Krolewski Z Kolna

Portugalia Queijo Azeitao Quinta Do Anjo Dop Simões

Rumania Branza Burduf

Rusia Salt Smoked ‘braid’ Kosichka style cheese

Serbia Bryndza

San Marino Auricchio Mild Provolone

Sllovenia Trnic style cheese

Spanja Manchego

Suedia Åseda Gräddost

Zvicra Emmental

Britania e Madhe Wensleydale

Burimi:  Agjencia Telegrafike Shqiptare

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Kryeministri më jetëgjatë dhe më i suksesshëm i Izraelit

Në vitin 2009, ekspertët e përshkruan Benjamin Netanyahun si një udhëheqës të dobët, qeveria e të cilit ishte e destinuar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…