Shorti i Ligës së Kombeve, Shqipëria dhe Izraeli së bashku në grup

Shorti i vuri kuqezinjtë në Grupin 2 të Ligës B, bashkë me Izraelin, Rusinë dhe Islandën.

Ana humane e Izraelit, mbesa e shefit të Hamasit merr trajtim mjekësor për kancer në spitalin izraelit

Sipas raporteve, familjari i shtruar në spital është mbesa e tij shtatëmbëdhjetë vjeçare, e cila ka marrë një transplant të palcës së kockave.

Biblioteka Kombëtare e Izraelit publikon online koleksionin e shkrimtarit hebre Franz Kafka

Biblioteka Kombëtare e Izraelit ka botuar për herë të parë në internet një koleksion të dorëshkrimeve, letrave personale dhe vizatimeve nga shkrimtari hebre Franz Kafka.

Melsen Kafilaj: Poezia Moderne Hebraike, në vargjet brilante të pesë poeteve

Pesë Zëra Emancipues nga Poezia Moderne Hebraike – Përktheu dhe përgatiti studiuesi Melsen Kafilaj

Ekspozita: Historia e hebrenjve në Shqipëri në 150 dokumente dhe foto

Janë 20 stenda me rreth 150 dokumente dhe foto te marra nga Arkivi Qendror Shqiptar u vendosën zonën e Pazarit të ri në Tiranë. Është historia e hebrenjve në Shqipëri.

Mal Berisha: Libri “Izraelitët në Shqipëri i Josef Jakoel, dëshmi e shpëtimit të hebrenjve

Josef Jakoel në këtë libër ka sjellë një evidencë të plotë ngjarjesh nga më të habitshmet sesi populli shqiptar i mbrojti izraelitët e vet, por edhe ata të huaj.  Ai i jep përgjige edhe pyetjes se përse shqiptarët i mbrojtën hebrejtë? Përgjigjen e kësaj pyetje ai e gjen tek Kodi i lashtë i nderit të shqiptarit, tek Besa dhe Mikpritja

Ish-spiunët e Mossad “pushtojnë” Hollywood me agjencinë Spy Legends

SPYLEGENDS, e themeluar nga ish-agjenti i Mossad Avner Avraham, punëson ish-anëtarë të inteligjencës dhe forcave të sigurisë nga Izraeli dhe jashtë saj.

Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Izraeli, marrëveshje sportive

Federatat e futbollit të dy vendeve bien dakord të krijojnë ndeshje miqësore ‘për të gjitha ekipet kombëtare dhe klubet’ dhe ‘punëtori të përbashkëta për anëtarët teknikë dhe administrativë të federatave’

Bashkëpunim edhe në fushën e muzikës, ambasadori Canaj pret kompozitorin Wasserman

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, priti në ambientet e ambasadës kompozitorin dhe drejtuesin e orkestrës së Konservatorit të Ramat Gan, Alex Wasserman.

Poezia brilante e Visar Zhitit: Varret e hebrenjve në Prishtinë

Poeti i mirënjohur shqiptar, Visar Zhiti, i ka kushtuar edhe një poezi me emocione të forta, varreve të hebrenjve në Prishtinë. Ajo është pjesë e librit me poezi “Si është Kosova”, i botuar në Tiranë dhe në Prishtinë.