Shesh me emrin e Donald Trump në Petah Tikva

Inaugurimi do të bëhet, më 4 korrik, Ditën e Pavarësisë së SHBA-ve. Të ftuar janë kryeministri Benjamin Netanyahu dhe ambasadori amerikan në Izrael, David Friedman


Një shesh në qytetin Petah Tikva, Izraeli qendror, do të emërohet me emrin e presidentit amerikan, Donald Trump, bëri të ditur kryebashkiaku i qytetit.

Krybashkiaku Rami Greenberg tha të hënën se, ai vendosi të emërojë sheshin pranë Bashkisë për Trump për shkak të “mbështetjes së tij të pakualifikuar për shtetin e Izraelit”, raportoi e përditshmja izraelite “Maariv.”

Sheshi do të jetë inaugurohet zyrtarisht më 4 korrik, Ditën e Pavarësisë së Shteteve të Bashkura, tha Greenberg.

Kryebashkiaku tha se do të ftojë ambasadorin e SHBA në Izrael, David Friedman, kryeministrin Benjamin Netanjahu, ministrat e qeverisë dhe figurat e tjera publike.

Muajin e kaluar, Netanyahu tha, se ai do të quajë një komunitet të ri në Lartësitë Golan, me emrin Donald Trump, në shenjë falënderimi ndaj presidentit amerikan  për njohjen e sovranitetit të Izraelit mbi këtë zonë.

Një javë më parë, Ministri izraelit i Transportit, Yisrael Katz, tha në një mesazh në Twitter, se një stacioni treni në Qytetin e Vjetër të Jeruzalemit do të emërohet me emrin e Trump.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Netanyahu zyrtarisht hyn në historinë izraelite si kryeministri më jetëgjatë në shërbim

Që prej të shtunës, kryeministri 69-vjeçar ka shërbyer si udhëheqës i vendit për një total prej 4.876 ditësh, duke tejkaluar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…