Rritja e bizneseve, gjiganti Google zgjedh tetë startape izraelite

Gjiganti amerikan i teknologjisë përzgjodhi tetë startape izraelite për programin e ri katër mujor “Google Startup Growth Lab” në Tel Aviv.


Gjiganti amerikan i teknologjisë, Google, përzgjodhi tetë startape izraelite për programin e ri katër mujor  “Google Startup Growth Lab” në Tel Aviv.

Programi, siç raportohet nga portal izraelit, Nocamels.com, synon të ndihmojë startapet për t’u zgjeruar dhe rritur në nivel global.

Tetë startupet e zgjedhura janë:

DayTwo, një kompani Tel Aviv e themeluar në vitin 2015 e specializuar në ushqimin e personalizuar dhe analizën e mikrobiomave të zorrëve duke përdorur mostra të gjakut dhe feçeve.

Guesty, një startap izraelit, i bazuar në cloud që siguron softuere për pronarët për të menaxhuar listat e pronave të tyre.

Healthy.io, një startap i teknologjisë izraelite që ka zhvilluar një sistem për të transformuar smartponët në pajisje të sofistikuara diagnostikuese të aftë për të analizuar mostrat e urinës.

Bookaway, një startap I themeluar në 2017 që ka krijuar një platformë online për rezervimin e shërbimeve të udhëtimit për ofruesit e transportit lokal në mbarë botën.

Proggio, një startap i bazuar në Kfar Saba e themeluar në vitin 2016, ka zhvilluar një aplikim për menaxhimin e projektit dhe bashkëpunimin e kompanisë i fokusuar në ekipet dhe punonjësit me shumë se tek aktivitetet.

Melio, startap në Tel Aviv, i themeluar në vitin 2018 që ka zhvilluar një platformë pagese B2B për bizneset e vogla në Shtetet e Bashkuara. Ai ka zyra në Nju Jork.

Oribi, një startap biznesi në Tel Aviv, i themeluar në 2015.

Sproutt i Aktibo Solutions, startap i themeluar në vitin 2018 që ka zhvilluar një platformë të bazuar në inteligjencën artificiale (AI) për blerjen e sigurimit të jetës.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Netanyahu zyrtarisht hyn në historinë izraelite si kryeministri më jetëgjatë në shërbim

Që prej të shtunës, kryeministri 69-vjeçar ka shërbyer si udhëheqës i vendit për një total prej 4.876 ditësh, duke tejkaluar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…