Avi Belov: Pse e hapa forumin e turistëve izraelitë në Shqipëri dhe pse është rezultoi një sukses

Menaxheri i njohur tregon për gazetën online “Izraeli Sot”, arsyet se pse ai e themeloi grupin. “Albania Forum Le’Metayalim”. “Zemra” e forumit është një tjetër izraelite, Shira Shimoni, prej shumë vitesh jeton në Shqipëri.


Avi Belov u përket racës së izraelitëve që u pëlqejnë sfidat, edhe kur atyre u duhet të shkelin në tokë të panjohur.

Themelues i disa kompanive të suksesshme në industrinë turistike, Belov themeloi edhe forumin e turistëve izraelitë që vizitojnë privatisht apo të organizuar Shqipërinë, duke krijuar grupin në Facebook në gjuhën hebraike: “Albania Forum Le’Metayalim” – “Forumi shqiptar i turistëve izraelitë”.

I diplomuar për Marketing dhe Biznes, Belov, shtëpia e të cilit ndodhet në Bat Yam, një qytet pranë Tel Avivit, u vendos në Malin e Zi, ku ai themeloi edhe dy kompanitë e para të tij, “Diplomat Montengro” dhe “Colombus Rent a Car”.

“Fillimisht unë hapa një infogrup për turistët izraelitë që vizitonin Malin e Zi, pasi dëshiroja të ndaj informacione rreth këtij vendi, për t’u bërë udhëtimin më të lehtë dhe më të sigurt. Kjo, pasi Izraeli nuk ka një ambasadë të vetën në Malin e Zi”, tha menaxheri izraelit për gazetën online “Izraeli Sot”,

Falë edhe disa informacioneve me karakter biznesi nga agjenci turistike izraelite, dhe i mirinformuar në lidhje me planet kompanisë ajrore “IsrAir”, për të kryer fluturime direkte Tel Aviv-Tiranë ai vendosi të bëjë të njëjtën gjë: krijimin e një infrogrupi në Facebook me target turizmin në Shqipëri.

Ambasadorja e Izraelit, Alona Fisher-Kamm, rezidente ne Serbi dhe jorezidente ne Malin e Zi, me Avi Belov (Foto: Avi Belov)

“Kur IsrAir vendosi të kryente fluturime direkte drejt Shqipërisë, unë hapa grupin e dytë. Vendose si menaxhues të grupit, Shira Shimoni, burrin e saj, Assaf Binder dhe guidën shqiptare, Dorian Disha, që të gjithë janë profesionistë dhe dinë gjithçka për Shqipërinë dhe Turizmin. Kështu që, tani kemi dy projekte të mëdha vullnetare. Ne jemi të lumtur që u bënë të sukseshem, pasi ne ndihmojmë që njerëzit ta kenë përshtypjen e parë dhe vizitën e tyre të parë, sa më shumë produktive dhe të lumtur”, tha Avi Belov për “Izraeli Sot”.

Turistët izraelitë postojnë vazhdimisht komente informative, përshtypje, video dhe foto, disa prej të cilave i ka botuar edhe gazeta “Izraeli Sot”.

Nje postim tipik i nje turisteje izraelit ne forum. Dana Aviv.

Deri tani janë anëtarësuar 2226 anëtarë, shumica izraelitë, por edhe shqiptarë, por numri i tyre po rritet vazhdimisht. Anëtare e grupit është dhe gazeta online “Izraeli Sot”.

Një punë e mençur dhe efikase!

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…

SHQIPËRI

Shpëtoi në Shqipëri, Meta dekoron personalitetin amerikano-izraelit Dr. Ichak Kalderon Adizes

Për t’i shpëtuar Holokaustit, familja e Ichak Adizes u strehua në Shqipëri duke pretenduar se nuk ishin hebre por muslimanë,…

KOSOVA

Kosova midis 100 Kombeve në Jerusalem

Ambasada Ndërkombëtare e Krishterë e Jerusalemit (ICEJ) organizon marshin e kombeve drejt Jerusalemit çdo vit. Kosova bëhet vendi i 100-të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…