Moshe Kantor, miliarderi ruso-hebre me 500 mln USD koleksion arti

Me një pasuri prej 3.8 miliardë dollarë, ruso-hebreu Viatcheslav Kantor, i njohur me emrin Moshe Kantor, është personi i 546-ti në botë, sipas revistës së njohur amerikane, “Forbes”.


Me një pasuri prej 3.8 miliardë dollarë, ruso-hebreu Viatcheslav Kantor, i njohur me emrin Moshe Kantor, është personi i 546-ti në botë, sipas revistës së njohur amerikane, “Forbes”.

Viatcheslav Kantor, 65 vjeç, i cili është pronari i “Acron”, një prej prodhuesve më të mëdhenj të plehrave kimike në Rusi, njihet në mbarë botën për koleksionin e tij të çmuar të artit, me vepra të krijuara nga artistët ruso-hebrenj, vlera e të cilit arrin në 500 milionë dollarë.

Babai i pesë fëmijëve, është gjithashtu President i Kongresit të Hebrenjve të Europës, Fondit Europian të Hebrenjve, si dhe ka themeluar Këshillin Europian për Tolerancën dhe Pajtimiin, një organizatë joqeveritare që lufton ksenofobinë, antisemitzimin dhe monitoron zbatimin nga ana e vendeve europiane të principeve të tolerancës.

Kantor, i njohur si një filantropist i shquar, është gjithashtu themeluesi dhe presidenti i Forumit Ndërkombëtar të Luksemburgut në Parandalimin e Katastrofave Bërthamore, një organizatë joqeveritare.

Për shumë vite, Kantor ka qenë donator në muzeun Holokaustit, Yad Vashem.


 

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Netanyahu paralajmëron Iranin: Mos guxoni ta kërcënoni Izraelin!

Kryeministri Benjamin Netanyahu përcolli një paralajmërim të ashpër të dielën për Iranin dhe përfaqësuesin e tij me bazë në Liban,…

SHQIPËRI

Qendër e përbashkët “Cyber Security” në Tiranë, bazuar mbi modelin izraelit

Në Tiranë mund të ngrihet një qendër Cyber Security, bazuar mbi modelin izraelit. Ky ishte propozimi i Divizionit Cyber Security…

KOSOVA

Kosovo Jewish Organization organizon festën tradicionale hebre të Shabbatit

Organizata Kosovo Jewish Organization (KJO) ka organizuar festën tradicionale hebre të Shabbatit.

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Shqipëria po dëshmon vlerat e saj edhe në kohën e koronavirusit

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për gazetarin Genc Mlloja të gazetës shqiptare në gjuhën…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Përse erdhi një Gjeneral Amerikan me Katër Yje në Izrael gjatë pandemisë?

Vizita e gjeneralit të ushtrisë amerikane dhe Kryetari i Shefave të Përgjithshëm të Shtabit, gjeneral Mark Milley vjen në mes…