Si u bë Izraeli një superfuqi kibernetike në botë

Ushtria izraelite rekruton koduesit më të mirë dhe më të shkëlqyer apo hakersat qysh në adoleshencë


Izraeli, ose “Startup Nations” siç e quajnë disa, është bërë një lider botëror në sigurinë kibernetike. Dhe ushtria e vendit po ushqen epërsinë e saj.

Megjithëse Izraeli nuk bën prodhon vetë makina, kompanitë më të mira të sigurisë në botë janë të gjithë izraelite. Vendi gjithashtu merr rreth një të pestën e investimeve private globale në sigurinë kibernetike. Ndërsa hakersat e pavarur dhe të sponsorizuar nga shteti shkaktojnë kërdi, Izraeli vazhdon të revolucionojë ushtrinë e tij dhe të udhëheqë rrugën në këtë fushë.

Për të filluar, Forca e Mbrojtjes Izraelite rekruton koduesit më të mirë dhe më të shkëlqyer dhe hakersat qysh në adoleshencë, për t’i kanalizuar ato në njësitë e tyre elitare të luftës kibernetike.

“Për shkak se shërbimi është i detyrueshëm, mund të shikoni ushtrinë izraelite si organizatën më të madhe të Burimeve Njerëzore në botë”, tha Roni Zehavi, Drejtori i Përgjithshëm i CyberSpark, një startupi qeveritar që shërben si një inkubator inovacioni.

Këto njësi të elitës janë disa prej më mbresëlënëse në botë. Njësia 8200, për shembull, është thuajse sekrete, sepse besohet të jetë përgjegjës për sulmin kibernetik “STUXNET “që ka sabotuar programin bërthamor iranian.

Aftësitë që këta ushtarë mësojnë në njësi si 8200 janë jashtëzakonisht fitimprurëse në tregun e lirë. Ish ushtarët izraelitë kanë sjellë njohuritë e tyre ushtarake dhe teknologjike në sektorin privat dhe kanë krijuar kompani që specializohen në mbrojtjen kibernetike ofensive dhe kundërofensive.

Ben Ferguson i VICE-s udhëtoi për në Izrael për të investiguar të ardhmen e luftës kibernetike nga vendi që iu kushtua vetes për t’u bërë një superfuqi. Ndërsa atje, ai hulumtoi linjat e paqarta mes arsimit, sipërmarrjes së teknologjisë ushtarake dhe mbikëqyrjes së tepruar.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli në Top 10 në Global Innovation Index

Izraeli udhëheq botën në investime në R&D, kërkim të talenteve. Shkëlqen në prodhimin e inovacionit me investim relativisht të vogël.…

SHQIPËRI

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

KOSOVA

Mentor Rexhepi: YOZMA- shembulli izraelit i fondeve private investive dhe Kosova

Izraeli njihet si vendi i risive teknologjike. Modeli Yozma nga Izraeli është marrë parasysh si model i suksesshëm nga shumë…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…