Industritë e prodhimeve ushtarake të Izraelit, motori më i madh teknologjik

Vetem Israel Aerospace Industries shpenzon mbi 800 milionë dollarë në vit për kërkime dhe zhvillime


Industritë e mbrojtjes të Izraelit janë një motor i madh teknologjik, duke siguruar sektorin lokal të teknologjisë me kapitalin më të mirë njerëzor, thotë për gazetën ekonomike izraelite “Calcalist”, Harel Locker, kryetar i Israel Aerospace Industries Ltd. (IAI), apo Industrisë Ajore të Izraelit.

Harel Locker

“Pa industrinë e mbrojtjes, Izraeli do të humbë avantazhin konkurrues ekonomik”, tha Locker duke folur konferencën e mbi industrinë izraelite, të mbajtur në Tel Aviv dhe të organizuar nga Calacalist në partneritet me Bankën Leumi dhe Grupin Bazan.

IAI, në pronësi të qeverisë është kompania më e madhe e hapësirës ajrore dhe mbrojtëse të Izraelit, duke zhvilluar dhe prodhuar sisteme të mbrojtjes duke përfshirë mbrojtjen ajrore, sistemet anti-raketore, sistemet ajrore pa pilot, inteligjencën dhe sistemet kibernetike, ndërprerjet e droni, robotikë tokësore dhe sistemet detare.

IAI shpenzon 829 milionë dollarë ( 3 miliardë shekel) në vit për kërkimin dhe zhvillimin, sipas z. Locker, dhe ka regjistruar më shumë patenta gjatë vitit të kaluar sesa çdo kompani tjetër izraelite. “Ne jemi kompania më e madhe e teknologjisë së Izraelit, me një qarkullim prej 3.8 miliardë dollarësh ( 14 miliardë shekel) dhe 2.7 miliardë dollarësh ( 10 miliardë shekel) në eksportet vjetore”, tha ai.

Z. Locker tha se kufiri i ardhshëm për kompanitë e mbrojtjes të Izraelit është tregu civil. “Në IAI, ne po drejtojmë mendimet tona për konvertimin e teknologjive tona për përdorime civile,” tha z. Locker. “Unë jam i bindur se ne mund të krijojmë një mori zgjidhjesh të reja nga teknologjitë tona ekzistuese,” tha ai, duke shtuar se fusha e robotikës është një shembull për mënyrën se si teknologjia ushtarake, siç janë dronët, është miratuar nga civilët.

Z. Locker shtoi se teknologjitë e sigurisë kibernetike të përdorura nga IAI në të gjitha teknologjitë e tij të mbrojtjes mund të jenë të zbatueshme për përdorime jo-ushtarake. “Linja ndërmjet teknologjisë së mbrojtjes dhe teknologjisë civile tashmë thuajse nuk dallohet,” tha z. Locker.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli në Top 10 në Global Innovation Index

Izraeli udhëheq botën në investime në R&D, kërkim të talenteve. Shkëlqen në prodhimin e inovacionit me investim relativisht të vogël.…

SHQIPËRI

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

KOSOVA

Mentor Rexhepi: YOZMA- shembulli izraelit i fondeve private investive dhe Kosova

Izraeli njihet si vendi i risive teknologjike. Modeli Yozma nga Izraeli është marrë parasysh si model i suksesshëm nga shumë…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…