Bashkëshortët izraelitë krijojnë një aplikacion për shëndetin mendor dhe marrin 50 mln dollarë

Dy bashkëshortë izraelitë, Roni dhe Oren Frank, themeluan një kompani, Talkspace, duke programuar dhe operuar një aplikacion për ueb dhe telefona, duke bërë të mundur lidhjen midis përdoruesve të aplikacionit dhe terapistëve të licencuar. Kampioni i shumëfishtë olimpik, notari amerikan Michael Phels, ishte imazhi i Talkspace në fushatën e saj në vitin 2018.


Dy bashkëshortë izraelitë, Roni dhe Oren Frank, themeluan një kompani, Talkspace, duke programuar dhe operuar një aplikacion për ueb dhe telefona, duke bërë të mundur lidhjen midis përdoruesve të aplikacionit dhe terapistëve të licencuar.

Kompania e terapisë mendore online, Talkspace, e cila operohet nga Groop Internet Platform Inc., tashmë ka thithur 50 milionë dollarë në një investime të Serise D, të udhëhequr nga Revolution Growth.

Investitorët e tjerë janë Norwest Venture Partners, Qumra Capital, Spark Capital, dhe Compound Ventures.

Deri tani Talkspace ka thithur 110 milionë dollarë.

E themeluar në vitin 2011 nga çifti izraelit, Roni dhe Oren Frank, kompania ofron shërbime dixhitale në shëndetin mendor, përmes mesazheve dhe regjistrimit zanor, dhe videomesazheve, përmes regjistrimit dhe pagesave të ndryshme.

Më herët edhe banka japoneze, SoftBank Group, e ka mbështetur kompaninë në një raund investimesh të Series C dhe kampioni i shumëfishtë olimpik, notari amerikan Michael Phels, ishte imazhi i Talkspace në fushatën e saj në vitin 2018.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Me 90% të votave, “Blu dhe Bardhë” kryeson ndaj Likud 32-31

Blloku i majtë kryeson ndaj atij të djathtë 56-55. Partia e Liberman vendos për fatin e qeverisë së re

SHQIPËRI

Meta pret ambasadorin Gendler: Izraeli, një shembull i shkëlqyer për Shqipërinë

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, priti sot në një takim Ambasadorin e ri të Shtetit të Izraelit në…

KOSOVA

Dr. Mojmir Kallus: Hapja e ambasadës së ICEJ në Prishtinë e lidh më shumë Kosovën me Izraelin

Vizitë e suksesshme në Kosovë e Zëvendëspresidentit të Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jeruzalemit (ICEJ). Plane për një sinagoge të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…