Startupi izraelit zhvillon sensorin që parandalon vdekjen e bebeve te lëna aksidentalisht në makinë

Startupi izraelit Guardian Optical Technologies ka zhvilluar një sensor makine që përdor teknologjinë e mikro-vibrimeve për të zbuluar rrahjet e zemrës.


Startupi izraelit Guardian Optical Technologies ka zhvilluar një sensor makine që përdor teknologjinë e mikro-vibrimeve për të zbuluar rrahjet e zemrës.

Sensorët e makinës janë të aftë të shpëtojnë jetët e fëmijëve që aksidentalisht janë lënë në makinë, duke zbuluar edhe rrahjet më të vogla të zemrës kur pjesa e brendshme e makinës rrit temperaturën.

Në SHBA një fëmijë vdes çdo dhjetë ditë nga problemet e rrahjeve të zemrës, për shkak se janë harruar në makinë në pjesën e pasme.

“Tragjedi të tilla janë të parandalueshme. Guardian është i dedikuar të mbrojë shoferët dhe udhëtarët”, tha Gil Dortan, themeluesi dhe CEO i kompanisë izraelite.

Sensorët përdorën zbulojnë dhe analizojnë dhe lëvizjen më të vogël brenda makinës, përfshirë dhe rrahjen e zemrës së një bebeje. Kur sensori zbulon lëvzije, mund të njoftojë një shofer që tashmë e ka lënë makinën dhe automatikisht vë në funksion ajrin e kondicionuar.

Sensori kushton vetëm 20 dollarë për një makinë, çka do të thotë se për prodhuesit e makinave mund të përkthehet në gati 200 milionë dollar në vit, citohet Dortan nga “Times of Israel”.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Me 90% të votave, “Blu dhe Bardhë” kryeson ndaj Likud 32-31

Blloku i majtë kryeson ndaj atij të djathtë 56-55. Partia e Liberman vendos për fatin e qeverisë së re

SHQIPËRI

Meta pret ambasadorin Gendler: Izraeli, një shembull i shkëlqyer për Shqipërinë

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, priti sot në një takim Ambasadorin e ri të Shtetit të Izraelit në…

KOSOVA

Dr. Mojmir Kallus: Hapja e ambasadës së ICEJ në Prishtinë e lidh më shumë Kosovën me Izraelin

Vizitë e suksesshme në Kosovë e Zëvendëspresidentit të Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jeruzalemit (ICEJ). Plane për një sinagoge të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…