Inteligjenca artificiale, Izraeli zhvillon softuerin që zbulon qelizat kanceroze me anë të imazhit

Nucleai, një startup izraelit me qendër në Tel Aviv, që përdor teknologjinë e inteligjencës artificiale, për të diagnostikuar anomalitë e indeve, duke zbuluar qelizat kanceroze dhe sëmundjet e tjera.


Nucleai, një startup izraelit me qendër në Tel Aviv, që përdor teknologjinë e inteligjencës artificiale, për të diagnostikuar anomalitë e indeve, duke zbuluar qelizat kanceroze dhe sëmundjet e tjera.

Kompania është themeluar në vitin 2017 nga Z. Veidman, Eliron Amir dhe Lotan Chorev, të gjithë veteranët e një njësie teknologjike të trupave të inteligjencës izraelite të specializuara në vizionin kompjuterik.

Sot, shumica e diagnozave të sëmundjes kryhen nga patologët, duke ekzaminuar indet dhe qelizat e marra nga trupi gjatë një biopsie për të zbuluar anomalitë.

Teknologjia Nucleai është dizajnuar për të përmirësuar efikasitetin e patologëve, për të zvogëluar gabimet dhe për të shkurtuar kohën e pritjes së pacientëve për një diagnozë, tha kompania në një deklaratë.

Nucleai zhvillon softuer që përdor vizion kompjuterik dhe algoritme të mësimit të makinës për të zbuluar shenjat e kancerit dhe sëmundjeve gastrointestinale.

CEO i Nucleai, Avi Veidman

Së bashku me aftësitë e njohjes së imazhit, softueri mbledh të dhënat mjekësore të pacientëve dhe të dhënat e gjenomikës, tha CEO i Nucleai, Avi Veidman në një intervistë me portalin ekonomik izraelit, Calcalist.

“Diagnostikimi i kancerit, në shumë mënyra, nuk ka ndryshuar shumë në shekullin e kaluar. Mjekët e trajnuar inspektojnë biopsiet e indeve nën mikroskop, duke përdorur sytë e tyre dhe vitet e përvojës. Edhe një grumbull i vogël i qelizave të kancerit pa u vënë re mund të çojë në një keqdiagnostikë fatale”, tha Veidman..

“Në Nucleai, ne ndërtojmë algoritme të inteligjencës artificiale që inspektojnë biopsitë e indeve, zvogëlojnë gabimet diagnostike dhe në fund të shpëtojnë jetën”, shkruan kompania në faqen e saj.

Kompania tashmë ka një prototip të punës dhe po planifikon të nisë një pilot në spitale dhe laboratorë në SHBA dhe Izrael në muajt e ardhshëm.

 

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Me 90% të votave, “Blu dhe Bardhë” kryeson ndaj Likud 32-31

Blloku i majtë kryeson ndaj atij të djathtë 56-55. Partia e Liberman vendos për fatin e qeverisë së re

SHQIPËRI

Meta pret ambasadorin Gendler: Izraeli, një shembull i shkëlqyer për Shqipërinë

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, priti sot në një takim Ambasadorin e ri të Shtetit të Izraelit në…

KOSOVA

Dr. Mojmir Kallus: Hapja e ambasadës së ICEJ në Prishtinë e lidh më shumë Kosovën me Izraelin

Vizitë e suksesshme në Kosovë e Zëvendëspresidentit të Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jeruzalemit (ICEJ). Plane për një sinagoge të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…