Dr. Nimrod Goren: Instituti izraelit “Mitvim”, promovuesi i paqes në rajon

Shkruar enkas për “Izraeli Sot” – “Mitvim” – Instituti Izraelit për Politikat e Jashtme Rajonale (The Israeli Institute for Regional Foreign Policies) është themeluar nga Dr. Nimrod Goren. Stafi i tij përbëhet nga një rrjet ekspertësh, që përfshin studiues akademikë, analistë të politikave dhe ish-diplomatë dhe politikanë.

Dr. Nimrod Goren, Drejtori i Institutit “Mitvim”, The Israeli Institute for Regional Foreign Policies – “Mitvim” – Instituti Izraelit për Politikat e Jashtme Rajonale

Nga Dr. Nimrod Goren,
Drejtori i Institutit “Mitvim”, The Israeli Institute for Regional Foreign Policies

“Mitvim” – Instituti Izraelit për Politikat e Jashtme Rajonale (The Israeli Institute for Regional Foreign Policies) është një institut i politikës së jashtme, i themeluar në vitin 2011, me misionin për të përmirësuar politikën e jashtme të Izraelit, për të përparuar paqen izraelito-palestineze dhe për të promovuar përkatësinë rajonale të Izraelit në Lindjen e Mesme, Europë dhe Mesdheun.

Mitvim zhvillon dhe promovon një qasje pro-paqësore, shumë-rajonale, ndërkombëtare, moderne dhe gjithëpërfshirëse ndaj politikës së jashtme të Izraelit.

Ai kryesohet nga Dr. Nimrod Goren, themeluesi i “Mitvimit”, stafi i tij dhe rrjeti i ekspertëve përfshin studiues akademikë, analistë të politikave dhe ish-diplomatë dhe politikanë.

“Mitvim” gjeneron njohuri të reja dhe progresive të politikave të jashtme dhe e vë atë në përdorim. “Mitvim” punon në nivelet politike, diplomatike dhe të shoqërisë civile për të arritur misionin e saj. Stafi kryesor, punonjësit e politikave dhe hulumtuesit prodhojnë analiza origjinale dhe rekomandime konkrete të politikave.

Mitvim kryen aktivitete të informimit për të avancuar këto rekomandime, përcamtimin e diskutimit politik dhe influencuar në politikë. Këto aktivitete përfshijnë informime për anëtarët e Knesset, zyrtarët qeveritarë dhe diplomatët e huaj; dialogu i politikave me think tanket rajonale dhe ndërkombëtare; seminaret e ekspertëve dhe ngjarjet publike; intervistat dhe komentet e medias; dhe sondazhet e opinionit publik.

Dr. Nimrod Goren, Drejtori i Institutit “Mitvim”, The Israeli Institute for Regional Foreign Policies, dhe ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, gjatë një takimi në ambasadë. Foto: Ambasada Shqiptare në Izrael

Në vitin 2018, për shembull, Mitvim paraqiti udhëzime alternative për politikën e jashtme izraelite; angazhoi Knessetin (Parlamentin e Izraelit) për çështjet e politikës së jashtme; gjurmuar zhvillimet dhe tendencat në politikën e jashtme të Izraelit; avancuar pjesëmarrjen e qytetarëve palestinezë të Izraelit në marrëdhëniet e jashtme; analizoi lidhjet në ndryshim të Izraelit me vendet arabe; theksoi potencialin e ende të paplotë të marrëdhënieve të Izraelit me botën arabe; mbështeti përmirësimin e lidhjeve të Izraelit me vendet arabe të veçanta; zhvilloi dialogë të politikave me partnerët rajonalë; sugjeroi përmirësime në politikën e jashtme të Izraelit ndaj BE; sfidoi lidhjet më të ngushta të Izraelit me regjimet jo-liberale në Evropë; mbështeti aleanca të reja për Izraelin në Mesdheun Lindor; ka punuar për të përmirësuar marrëdhëniet Izraeli-Turqi në dritën e krizave të ripërtërira; këshilloi mbi hapat e mundshëm të politikave drejt paqes izraelito-palestineze; tërhoqi mësime nga procesi i zgjidhjes së konflikteve të tjera; analizoi ndryshimet në politikën palestineze; dhe identifikoi mundësi rajonale për të përmirësuar situatën në Gaza.

Mitvim u rendit nga Universiteti i Pensilvanisë në vitin 2018 në mesin e “think tankeve” më të mirë në Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut dhe si një nga 25 qendrat më të mëdha në botë për studimet rajonale dhe “think tank” me idetë/propozimet më inovative të politikave.

***

Mund ta ndiqni aktivitetin e “Mitvim” në Facebook dhe Twitter, dhe të merrni informacione rreth tij, duke dërguar një mail në info@mitvim.org.il.

www.mitvim.org.il

NGA AKTIVITET E “MITVIM”

PER ME SHUME LEXONI

Ambasadori Bardhyl Canaj takon Nimrod Goren: Bashkëpunim në marrëdhëniet ndërkombëtare

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Me 90% të votave, “Blu dhe Bardhë” kryeson ndaj Likud 32-31

Blloku i majtë kryeson ndaj atij të djathtë 56-55. Partia e Liberman vendos për fatin e qeverisë së re

SHQIPËRI

Meta pret ambasadorin Gendler: Izraeli, një shembull i shkëlqyer për Shqipërinë

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, priti sot në një takim Ambasadorin e ri të Shtetit të Izraelit në…

KOSOVA

Dr. Mojmir Kallus: Hapja e ambasadës së ICEJ në Prishtinë e lidh më shumë Kosovën me Izraelin

Vizitë e suksesshme në Kosovë e Zëvendëspresidentit të Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jeruzalemit (ICEJ). Plane për një sinagoge të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…