CardiacSense, ora mjekësore që zbulon çrregullimet e zemrës

 Ora e zhvilluar nga kompania është e bazuar në një kombinim unik të teknologjive të patentuara për leximin e sinjaleve optike që ndjejnë lëvizjen, presionin, temperaturën, etj. Tregu i monitorimit që CardiacSense synon është vlerësuar në 3 miliardë dollarë në vit


Kompania mjekësore izraelite CardiacSense, një kompani e portofolit të Merchavia Holdings & Investments Ltd., po zhvillon një orë për të monitoruar treguesit mjekësor të trupit. Ora lehtëson monitorimin e vazhdueshëm dhe të pakufizuar të shkallës së rrahjeve të zemrës për të zbuluar çrregullime të tilla si fibrilacioni atrial dhe dështimi i zemrës në saktësinë e krahasueshme me atë të një EKG, provën më të saktë që ekziston aktualisht.  Ora e zhvilluar nga kompania është e bazuar në një kombinim unik të teknologjive të patentuara për leximin e sinjaleve optike që ndjejnë lëvizjen, presionin, temperaturën, etj.

Tregu i monitorimit që CardiacSense synon është vlerësuar në 3 miliardë dollarë në vit, shkruan Globes.co.il.

Merchavia, një kompani e investimeve dhe investimeve izraelite e specializuar në kompanitë e shkencave të jetës në fazën e hershme, investoi në kompani një vit më parë një vlerë prej 6 milionë dollarësh dhe ka 6.6% të aksioneve të CardiacSense.

CardiacSense, me qendër në Caesarea, është themeluar në vitin 2009 dhe ka 15 të punësuar.

CardiacSense përfundoi një studim të suksesshëm klinik mbi pacientët në Tel Aviv Sourasky Medical Center  (Ichilov Hospital) në vitin 2016, në të cilën 20 pacientë me çrregullime kardiake mbajtën vazhdimisht orën. Matja e saktë e marrë ishte më e mira në treg, e krahasueshme me cilësinë dhe saktësinë e testit EKG.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Me 90% të votave, “Blu dhe Bardhë” kryeson ndaj Likud 32-31

Blloku i majtë kryeson ndaj atij të djathtë 56-55. Partia e Liberman vendos për fatin e qeverisë së re

SHQIPËRI

Meta pret ambasadorin Gendler: Izraeli, një shembull i shkëlqyer për Shqipërinë

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, priti sot në një takim Ambasadorin e ri të Shtetit të Izraelit në…

KOSOVA

Dr. Mojmir Kallus: Hapja e ambasadës së ICEJ në Prishtinë e lidh më shumë Kosovën me Izraelin

Vizitë e suksesshme në Kosovë e Zëvendëspresidentit të Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jeruzalemit (ICEJ). Plane për një sinagoge të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…