Gjithçka përmes syzeve, nga Izraeli vjen sistemi që krijon imazhe 3D

Magic Leap One është pajisja novatore, i projektuar dhe zhvilluar nga startapi izraelit “Magic Leap”. Lightwear është e lidhur me Lightpack, një kompjuter të vogël në formë rrethore që mund të fiksohet në rripin e pantallonave.

“Startup Nation”, 587 shitje kompanish me vlerë 70 miliardë USD në dekadën e fundit

Marrëveshja e dekadës ishte blerja nga gjiganti i teknologjisë amerikane Intel Corp i kompanisë izraelite Mobileye, një prodhues i teknologjive të vetë-drejtimit të makinave me qendër në Jeruzalem, për 15.3 miliardë dollarë.

Bankat britanike synojnë teknologjinë izraelite të sigurisë

Bankat britanike po kthehen në sektorin e teknologjisë së lartë të Izraelit për të mbrojtur kundër sulmeve kibernetike

AudioBurst, motori izraelit që bën kërkime audio në televizorët smart

Teknologjitë AudioBurst me qendër në Tel Aviv do të integrohen në produktet e Samsung, duke filluar me televizorët

Startupi izraelit Zeekit tregon saktësisht nëse veshjet i bëjnë trupit tuaj

Startupi izraelit me qendër në Tel Aviv, Zeekit Online Shopping Ltd, ka zhvilluar një dhomë prove virtuale për të bërë shumë më të lehtë përvojën tuaj në pazar online. Algoritmi i Zeekit skanon imazhin e një trupi njerëzor dhe një artikull të zgjedhur të veshjeve, e dekonstruton atë në shtresa dhe e rikonfirmon me saktësi modelin e zgjedhur e që ndan proporcione të ngjashme me trupin e blerësit.

Izraelitët “ngrijnë” kancerin e prostatës, tani synojnë atë në veshka dhe mëlçi

IceCure Medical përdor të ftohtin ekstrem për të ngrirë dhe shkatërruar indet e sëmura. E gjithë procedura zgjat rreth 15 minuta, mund të kryhet në zyrën e mjekut dhe është praktikisht pa dhimbje dhe minimumi invazive për të mos ndikuar në jetën e përditshme të pacientit.

Nga Izraeli vjen algoritmi që identifikon përdoruesit e rremë në rrjetet sociale

Kërkuesit izraelitë kanë zbuluar një metodë për të zbuluar llogaritë e rreme në shumicën e rrjeteve sociale, përfshirë Facebook dhe Twitter.

CardiacSense, ora mjekësore që zbulon çrregullimet e zemrës

 Ora e zhvilluar nga kompania është e bazuar në një kombinim unik të teknologjive të patentuara për leximin e sinjaleve optike që ndjejnë lëvizjen, presionin, temperaturën, etj. Tregu i monitorimit që CardiacSense synon është vlerësuar në 3 miliardë dollarë në vit

Kriza botërore e ujit, ja zgjidhjet ideale që ofron Izraeli

Kriza e ujit është një nga problemet më të mëdha në botë. Tre startupe izraelite ofrojnë zgjidhje

Miliarderi izraelit investon te platforma e rezervimeve të hoteleve Arbitrip

Platforma përdor algoritmet e “machine learning”, për të studiuar preferencat dhe kërkesat për rezervimet në kohë reale