“Kodi i Shqiptarit”, ambasadori Canaj pret producenten izraelite Yael Katzir

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, priti producenten e dokumentarit të ri “Kodi i shqiptarit”, Profesoreshën Yael Katzir, dokumentar i cili u shfaq për herë të parë në Tiranë, më datë 27 janar gjatë aktiviteteve të zhvilluara për Holokaustin.


Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, priti në ambientet e ambasadës, producenten e dokumentarit të ri “Kodi i shqiptarit”, Profesoreshën Yael Katzir, dokumentar i cili u shfaq për herë të parë në Tiranë, më datë 27 janar gjatë aktiviteteve të zhvilluara për Holokaustin.

Sipas ambasadës, qëllimi i vizitës dhe bashkëbisedimi me të, ishte promovimi i këtij dokumentari që evidenton shembullin unik të shqiptarëve gjatë Luftës së II Botërore, në shpëtimin e hebrenjve.

“Prof.Katzir ka vendosur në kontakte përfaqësinë tonë me Qendrën kulturore hebraike në Paris për ta shfaqur këtë dokumentar, gjatë muajit tetor të këtij viti, në kuadrin e javës së dokumentarëve që organizon kjo qendër. Më tej për të forcuar këtë lloj P.R. ne si përfaqësi kemi vënë në kontakt producenten edhe me disa aktivistë shqiptarë që jetojnë në Pragë për ta shfaqur këtë dokumentar edhe në Çeki në kuadër të aktiviteteve kulturore që mund të bëjë edhe Përfaqësia jonë aty”, shkruan ambasada në një njoftim të saj në rrjetet sociale.

Profesor Katzir informoi për projektin që ajo do të realizojë datë 1 Nëntor në bashkëpunim me Cineamateque të Tel Aviv, në javën kulturore që zhvillohet në Izrael.

“Falënderuam Prof. Katzir për bashkëpunimin e kënaqshëm të deritanishëm dhe shprehëm gatishmërinë që të punojmë së bashku në promovimin e këtij eventi me qëllim arritjen e një pjesëmarrjeje sa më të lartë të komunitetit shqiptaro-hebre që jeton në Izrael, trupën diplomatike në Izrael dhe figura të tjera të larta nga institucionet izraelite, media, organizata joqeveritare, akademia, etj”, shkruan ambasada.

 

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli në Top 10 në Global Innovation Index

Izraeli udhëheq botën në investime në R&D, kërkim të talenteve. Shkëlqen në prodhimin e inovacionit me investim relativisht të vogël.…

SHQIPËRI

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

KOSOVA

Mentor Rexhepi: YOZMA- shembulli izraelit i fondeve private investive dhe Kosova

Izraeli njihet si vendi i risive teknologjike. Modeli Yozma nga Izraeli është marrë parasysh si model i suksesshëm nga shumë…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…