“Rooster”, roboti izraelit që gjen të plagosurit në fatkeqësi natyrore

Një nga sfidat më të mëdha me të cilat përballen forcat e shpëtimit në fatkeqësitë natyrore është gjetja dhe arritja e viktimave të plagosura. Një zhvillim inovativ nga kompania izraelite “RoboTiCan”, që po përpiqet ta zgjidhë këtë problem.


Një nga sfidat më të mëdha me të cilat përballen forcat e shpëtimit në fatkeqësitë natyrore është gjetja dhe arritja e viktimave të plagosura. Një zhvillim inovativ nga kompania izraelite “RoboTiCan”, që po përpiqet ta zgjidhë këtë problem.

Kompania ka zhvilluar “Rooster” – robot i parë i këtij lloji. Roboti është projektuar për gjetjen dhe shpëtimin e misioneve. Ai ka aftësi unike që ja mundëson atij të manovrojë dhe të transmetojë informacione për shpëtuesit në zonat e shkatërruara dhe në kushte të fushës që e bëjnë të vështirë fluturimin dhe udhëtimin.

Roboti udhëton nga ajri dhe toka; lëviz duke u rrotulluar përgjatë tokës ose duke lundruar mbi pengesat, duke mbrojtur shpatat e saj rrotulluese kundër dëmtimeve nga objektet e huaja kur fluturojnë në hapësirat e mbyllura.

Me një diametër prej 30 centimetra dhe një gjatësi prej 40 centimetrash, robot është i aftë të hyjë në gërmadha dhe të ndihmojë për të kryer një kërkim të plotë.

Roboti është gjithashtu i aftë për të transmetuar një imazh fotografik te operatori dhe për të krijuar rrjetin e vet të pavarur të komunikimit, qoftë duke vepruar si një robot i vetëm ose si një grup robotësh që transmetojnë me sistem “Wireless” (WMN), në distanca prej qindra e metra nga njëri-tjetri, përsëri në operacion në stacionin e kontrollit.

Kjo u mundëson shpëtimtarëve të skanojnë zona të gjera nën mbeturinat dhe t’i gjejnë të mbijetuarit pa asnjë rrezik për veten e tyre.

Zhvillimi aktualisht po përdoret nga forcat e sigurisë dhe po shfaqet në konferencën “Nextech 2017” – një konferencë ndërkombëtare e teknologjisë së përparuar që aktualisht po zhvillohet në Parkun e Avancuar Technologies në Beer Sheva.

Lexo më shumë

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Me 90% të votave, “Blu dhe Bardhë” kryeson ndaj Likud 32-31

Blloku i majtë kryeson ndaj atij të djathtë 56-55. Partia e Liberman vendos për fatin e qeverisë së re

SHQIPËRI

Meta pret ambasadorin Gendler: Izraeli, një shembull i shkëlqyer për Shqipërinë

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, priti sot në një takim Ambasadorin e ri të Shtetit të Izraelit në…

KOSOVA

Dr. Mojmir Kallus: Hapja e ambasadës së ICEJ në Prishtinë e lidh më shumë Kosovën me Izraelin

Vizitë e suksesshme në Kosovë e Zëvendëspresidentit të Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jeruzalemit (ICEJ). Plane për një sinagoge të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…