Renault dhe Nissan hapin laboratorin inovativ në Tel Aviv, 1 miliard usd investime në pesë vjet

Renault dhe Nissan përuruan një strukturë të re për laboratorin e përbashkët të inovacionit në Tel Aviv, Atidim Park, i cili do t’i mundësojë Aleancës që të përshpejtojë bashkëpunimin me startapet izraelite në partneritet me Autoritetin e Inovacionit të Izraelit.


Renault dhe Nissan përuruan një strukturë të re për laboratorin e përbashkët të inovacionit në Tel Aviv, Atidim Park, i cili do t’i mundësojë Aleancës që të përshpejtojë bashkëpunimin me startapet izraelite në partneritet me Autoritetin e Inovacionit të Izraelit.

I njohur si Laboratori i Inovacionit të Aleancës në Tel Aviv, objekti përqendrohet në sensorë për drejtimin autonom, sigurinë kibernetike dhe të dhëna të mëdha. Aleanca aktualisht po teston dhe punon mbi 10 projekte të përbashkëta prototipike me fillimin e aktiviteteve izraelite në faza të ndryshme, duke përfshirë: Apollo Power, Argus, AutoTalks, BrightWay Vision, Electreon, Enigmatos, sistemet IRP, Karamba, Moodify, Saferide dhe Upstream.

Laboratori gjithashtu punon në bashkëpunim të ngushtë me Alliance Ventures, fondin e kapitalit sipërmarrës të Aleancës, i cili planifikon të investojë deri në 1 miliardë dollarë për pesë vjet në startape, kompanitë e teknologjisë së hershme dhe talentet sipërmarrëse dhe tashmë ka investuar në fondin Maniv Mobility në Izrael.

Një partneritet shtesë për laboratorin e Aleancës në Izrael është CityZone, një ekosistem inovativ për sipërmarrjet e zgjuara të qytetit, në Atidim Park, nën kushtet e qytetit të vërtetë.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Me 90% të votave, “Blu dhe Bardhë” kryeson ndaj Likud 32-31

Blloku i majtë kryeson ndaj atij të djathtë 56-55. Partia e Liberman vendos për fatin e qeverisë së re

SHQIPËRI

Meta pret ambasadorin Gendler: Izraeli, një shembull i shkëlqyer për Shqipërinë

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, priti sot në një takim Ambasadorin e ri të Shtetit të Izraelit në…

KOSOVA

Dr. Mojmir Kallus: Hapja e ambasadës së ICEJ në Prishtinë e lidh më shumë Kosovën me Izraelin

Vizitë e suksesshme në Kosovë e Zëvendëspresidentit të Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jeruzalemit (ICEJ). Plane për një sinagoge të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…