Avionët pa pilot, Izraeli marrëveshje shitje 180 mln dollarë me Filipinet

Marrëveshja parashikon furnizimin e llojeve të ndryshme të mjeteve ajrore pa pilot (UAV) në njësitë ushtarake të Filipineve.


Kompania ushtarake izraelite e prodhimeve elektronike, Elbit Systems Ltd, është duke mbyllur një marrëveshje prej 180 milionë dollarësh me ushtrinë e Filipineve, informon gazeta “Globes”.

Marrëveshja parashikon furnizimin e llojeve të ndryshme të mjeteve ajrore pa pilot (UAV) në njësitë ushtarake të Filipineve.

UAV-et e përfshirë janë të mëdha: Hermes 900 dhe Hermes 450 për misionet me rreze të gjatë. Këto UAV janë të aftë të fluturojnë për shumë orë. Marrëveshja përfshin gjithashtu furnizimin me ushtrinë e Filipineve me Skylark 1 dhe Skylark 3 UAVS taktike të dizajnuara kryesisht për përdorim nga njësitë fushore për vëzhgimin në kohë reale dhe misionet e grumbullimit të informacionit.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Me 90% të votave, “Blu dhe Bardhë” kryeson ndaj Likud 32-31

Blloku i majtë kryeson ndaj atij të djathtë 56-55. Partia e Liberman vendos për fatin e qeverisë së re

SHQIPËRI

Cakaj-Hanegbi: Konferenca e Grupit të Mesdheut në Shqipëri, merr pjesë edhe Izraeli

Gjatë qëndrimit të tij në Izrael, Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, u prit në…

KOSOVA

Dr. Mojmir Kallus: Hapja e ambasadës së ICEJ në Prishtinë e lidh më shumë Kosovën me Izraelin

Vizitë e suksesshme në Kosovë e Zëvendëspresidentit të Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jeruzalemit (ICEJ). Plane për një sinagoge të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…