Shkencëtarët izraelitë rrisin “mini-trurin” në epruvetë

Një ekip kërkuesish izraelitë ka zbuluar një mënyrë për të rritur një version miniaturë të trurit të njeriut që pëson rrudhje në një mënyrë të ngjashme me një tru të vërtetë, duke hapur rrugën që shkencëtarët të kuptojnë më mirë defektet dhe çrregullimet.


Një ekip kërkuesish izraelitë ka zbuluar një mënyrë për të rritur një version miniaturë të trurit të njeriut që pëson rrudhje në një mënyrë të ngjashme me një tru të vërtetë, duke hapur rrugën që shkencëtarët të kuptojnë më mirë defektet dhe çrregullimet.

Afërsisht një në 30,000 foshnja lindin me trurin e sheshtë. Ata vazhdojnë të vuajnë nga vështirësi të rënda zhvillimore dhe të kenë një jetëgjatësi relativisht të ulët.

Shkencëtarët nga Instituti Shkencor Weizmann në qytetin Izraelit qendror, Rehovot, u përpoqën të kuptonin më shumë rreth faktorëve fizikë dhe biologjikë që shkaktojnë rrudhjen e trurit, por me metodat ekzistuese për rritjen e trurit në in “vitro” (në qelq), ishte shumë e vështirë të monitoroheshin zhvillimet.

Kërkuesit rritën një “mini-tru” në epruvetë, duke i inkorporuar gjene nga truri i sheshtë i bebeve, shkruan “Times of Israel.”

Duke përdorur mikroskopinë atomike, e cila jep një nivel të lartë të rezolucionit në sipërfaqe shumë të vogla, ata gjetën dallime fizike dhe biologjike midis qelizave në dy “trurin” e vogël, duke zbuluar, për shembull, se qelizat normale të trurit ishin rreth dy herë më të ngurtë se ato të buta.

Studiuesit planifikojnë të vazhdojnë të zhvillojnë qasjen e tyre, duke besuar se mund të hapin mundësi të reja për të kuptuar çrregullime zhvillimore siç janë mikrocefalia (kur koka është më e vogël se normalja), epilepsia dhe skizofrenia.

 

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Me 90% të votave, “Blu dhe Bardhë” kryeson ndaj Likud 32-31

Blloku i majtë kryeson ndaj atij të djathtë 56-55. Partia e Liberman vendos për fatin e qeverisë së re

SHQIPËRI

Cakaj-Hanegbi: Konferenca e Grupit të Mesdheut në Shqipëri, merr pjesë edhe Izraeli

Gjatë qëndrimit të tij në Izrael, Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, u prit në…

KOSOVA

Dr. Mojmir Kallus: Hapja e ambasadës së ICEJ në Prishtinë e lidh më shumë Kosovën me Izraelin

Vizitë e suksesshme në Kosovë e Zëvendëspresidentit të Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jeruzalemit (ICEJ). Plane për një sinagoge të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…