Collage Medical Imaging, startupi izraelit që po revolucionarizon diagnostikimin e kancerit

Me mbi 90 milion njerëz të sëmurë në të gjithë botën, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, kanceri është shkaku i dytë kryesor i vdekjes, pas sëmundjeve të zemrës. Numri i rasteve me kancer po rritet dhe brenda vitit 2030, rastet e reja mund të arrijnë në 22 milionë


Me mbi 90 milion njerëz të sëmurë në të gjithë botën, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, kanceri është shkaku i dytë kryesor i vdekjes, pas sëmundjeve të zemrës.

Numri i rasteve me kancer po rritet dhe brenda vitit 2030, rastet e reja mund të arrijnë në 22 milionë, duke shënuar një rritje prej 70% krahasuar me 14 milionë të vitit 2012, sipas hulumtimit të Institutit Kombëtar të Kancerit, me seli në Shtetet e Bashkuara.

Me numrat të tillë, nuk është surprizë se  bashkësia ndërkombëtare mjekësore është duke u përqendruar për te gjetur diagnozat më të mira. Një startup izraelit, Collage Medical Imaging, duket se është në rrugën e duhur.

I themeluar 2014 nga dy biznesmenë bioteknologjikë, Dr. Gavriel Iddan dhe Dr. Roni Zvuloni, ekspertë në fushën e pajisjeve mjekësore, kompania ka zhvilluar një teknologji të imazhit me rezolucion të lartë për zbulimin e tumoreve në stadin fillestar, pa nevojën e biopsive.

Sot, për diagnozën e kancerit të mjekëve janë përdorur testet e bëra përmes standardeve të teknologjisë së imazhit, ato të ultratingujve, TAC o RM. Këto teknologji, duke siguruar një pamje të plotë të një zone, kanë një rezolucion relativisht të ulët, të cilat shpesh bëjnë të pamjaftueshme për të parë strukturën e qelizës, të nevojshme për të kryer një diagnozë të saktë të kancerit.

Prandaj, mjekët mund të kenë nevojë të bëjnë një biopsi, teksa një kampion i vogël i indeve merret nga trupi për ekzaminim të mëtejshëm.

Duke përdorur një kombinim të Optical Coherence Tomography (OCT) ose imazhit 3D, teknologjisë elektromagnetike dhe teknologjisë së patentuar nga Collage, startupi izraelit do të jetë kompania e parë që mund të marrë informacion mikroskopik nga një organ i tërë në kohë reale, shkruan Siliconwadi.it.

Sipas Dr. Zvuloni, informacioni i mbledhur është dyqind ose treqind herë më efikas se një biopsi normale.

Dr. Zvuloni, ka një përvojë të rëndësishme sipërmarrje si VP i Galil Medical, e cila u shit në kompaninë e shërbimeve biofarmaceutike izraelite BTG për 110 milionë dollarë në 2016.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Me 90% të votave, “Blu dhe Bardhë” kryeson ndaj Likud 32-31

Blloku i majtë kryeson ndaj atij të djathtë 56-55. Partia e Liberman vendos për fatin e qeverisë së re

SHQIPËRI

Cakaj-Hanegbi: Konferenca e Grupit të Mesdheut në Shqipëri, merr pjesë edhe Izraeli

Gjatë qëndrimit të tij në Izrael, Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, u prit në…

KOSOVA

Dr. Mojmir Kallus: Hapja e ambasadës së ICEJ në Prishtinë e lidh më shumë Kosovën me Izraelin

Vizitë e suksesshme në Kosovë e Zëvendëspresidentit të Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jeruzalemit (ICEJ). Plane për një sinagoge të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…