Izraeli, rekord botëror për buxhetin kushtuar “Kërkimit dhe Zhvillimit”

Qeveria izraelite shpenzon rreth 15.3 miliardë dollarë në vit për teknologji të ndryshme. Një laborator i vërtetë në kërkime, Izraeli ka vendosur rregullat e veta në mënyrë pragmatike, bazuar në traditën fetare hebraike dhe në parimet thelbësorë të një shoqërie liberale.


Shteti i Izraelit investon 4,3% të Produktit të Përgjithshëm Bruto (PPB) të saj në kërkimi dhe zhvillim, ose afërsisht rreth 15.3 miliardë dollarë – një rekord botëror përsa i përket përqindjes – prej të cilave një e treta e 350 kompanive janë të dedikuara ndaj shkencave të jetës dhe bioteknologjisë

Një laborator i vërtetë në kërkime, Izraeli ka vendosur rregullat e veta në mënyrë pragmatike, bazuar në traditën fetare hebraike dhe në parimet thelbësorë të një shoqërie liberale.

Lexo më shumë

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

“Ionoterra” testohet në Ballkan, sistemi izraelit paralajmëron për tërmet 8 orë para

Kompania izraelite Ionoterra, e cila zhvilloi sistemin dhe e zbuloi zyrtarisht në Rumani të Premten, 29 Nëntor, pretendon se mund…

SHQIPËRI

Koloneli izraelit, Golan Vach: Po bëjmë gjithçka për ju, 90% e objekteve janë të riparueshme

Koloneli izraelit, Golan Vach, po drejton grupin e tij të inxhinierëve në zonat e prekura nga tërmeti ku është shpallur…

KOSOVA

Kryeministri Haradinaj pret në takim investitorë nga Izraeli dhe Shqipëria

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, pret në takim investitorët nga Izraeli dhe Shqipëria, Eitan Bar Zeev, Nimrod Rinot,…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Shqipëria duhet të ndjekë shembullin e Izraelit

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për emisionin Diplomaticus të gazetarit Erion Kaçorri në News24

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…