“Lartësitë Trump”, Netanyahu: Presidenti Trump është një mik i madh i Izraelit

Vendimi erdhi pak më shumë se dy muaj pasi udhëheqësi i SHBA-ve njohu sovranitetin izraelit mbi pllajën strategjike që Izraeli pushtoi nga Siria në Luftën Gjashtë Ditore të vitit 1967 dhe më pas aneksohej, në një masë që nuk njihej nga komuniteti më i gjerë ndërkombëtar.


Emri Trump është i lidhur me kullat e apartamentesh, hotelet dhe kurset e golfit. Por, tani është adhurimi i një komuniteti të vogël hebre në Lartësitë e Golanit në Izrael.

Kabineti i kryeministrit Benjamin Netanjahu u mblodh në këtë fshat të dielën për të miratuar zyrtarisht dhe për të njoftuar inaugurimin e një bashkësie të re të quajtur për nder të Presidentit të SHBA, Donald Trump.

Vendimi erdhi pak më shumë se dy muaj pasi udhëheqësi i SHBA-ve njohu sovranitetin izraelit mbi pllajën strategjike që Izraeli pushtoi nga Siria në Luftën Gjashtë Ditore të vitit 1967 dhe më pas aneksohej, në një masë që nuk njihej nga komuniteti më i gjerë ndërkombëtar.

Në vitin 2017, Trump e njohu Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit dhe e shtyu ambasadën amerikane në qytet në një veprim tjetër që shkeli radhët me bashkësinë globale.

Ambasadori i SHBA në Izrael David Friedman dhe zyrtarë nga Këshilli i Qarkut Golan morën pjesë gjithashtu në ceremoninë e zbulimit të komunitetit të ri të “Ramat Trump”, që do të njihet në gjuhën angleze si “Trump Heights”, apo në shqip “Lartësitë Trump”.

Duke folur në ceremoninë për të zbuluar një shenjë të madhe që mbante emrin e komunitetit në hebraisht dhe anglisht, Netanyahu u tha personaliteteve të grumbulluara se “ky është një moment historik në historinë e Golanit”.

“Presidenti Trump është një mik shumë i madh i vendit, një mik i cili bëri gjëra për vendin që nuk u bënë në të kaluarën dhe duhet të ishte bërë në emër të drejtësisë dhe të së vërtetës”, tha Netanyahu.

“Golan do të jetë gjithmonë një pjesë e pandashme e Izraelit,” theksoi kryeministri i Izraelit.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Netanyahu zyrtarisht hyn në historinë izraelite si kryeministri më jetëgjatë në shërbim

Që prej të shtunës, kryeministri 69-vjeçar ka shërbyer si udhëheqës i vendit për një total prej 4.876 ditësh, duke tejkaluar…

SHQIPËRI

Ambasadori i Izraelit, Boaz Rodkin: Shqipëria ka potenciale të mëdha

“Në këto katër vjet, ishte privilegji im të udhëheqja ambasadën gjatë një periudhe sfiduese dhe unike, përkushtimin ndaj të ardhmes…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…