“Lartësitë Trump”, Netanyahu: Presidenti Trump është një mik i madh i Izraelit

Vendimi erdhi pak më shumë se dy muaj pasi udhëheqësi i SHBA-ve njohu sovranitetin izraelit mbi pllajën strategjike që Izraeli pushtoi nga Siria në Luftën Gjashtë Ditore të vitit 1967 dhe më pas aneksohej, në një masë që nuk njihej nga komuniteti më i gjerë ndërkombëtar.


Emri Trump është i lidhur me kullat e apartamentesh, hotelet dhe kurset e golfit. Por, tani është adhurimi i një komuniteti të vogël hebre në Lartësitë e Golanit në Izrael.

Kabineti i kryeministrit Benjamin Netanjahu u mblodh në këtë fshat të dielën për të miratuar zyrtarisht dhe për të njoftuar inaugurimin e një bashkësie të re të quajtur për nder të Presidentit të SHBA, Donald Trump.

Vendimi erdhi pak më shumë se dy muaj pasi udhëheqësi i SHBA-ve njohu sovranitetin izraelit mbi pllajën strategjike që Izraeli pushtoi nga Siria në Luftën Gjashtë Ditore të vitit 1967 dhe më pas aneksohej, në një masë që nuk njihej nga komuniteti më i gjerë ndërkombëtar.

Në vitin 2017, Trump e njohu Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit dhe e shtyu ambasadën amerikane në qytet në një veprim tjetër që shkeli radhët me bashkësinë globale.

Ambasadori i SHBA në Izrael David Friedman dhe zyrtarë nga Këshilli i Qarkut Golan morën pjesë gjithashtu në ceremoninë e zbulimit të komunitetit të ri të “Ramat Trump”, që do të njihet në gjuhën angleze si “Trump Heights”, apo në shqip “Lartësitë Trump”.

Duke folur në ceremoninë për të zbuluar një shenjë të madhe që mbante emrin e komunitetit në hebraisht dhe anglisht, Netanyahu u tha personaliteteve të grumbulluara se “ky është një moment historik në historinë e Golanit”.

“Presidenti Trump është një mik shumë i madh i vendit, një mik i cili bëri gjëra për vendin që nuk u bënë në të kaluarën dhe duhet të ishte bërë në emër të drejtësisë dhe të së vërtetës”, tha Netanyahu.

“Golan do të jetë gjithmonë një pjesë e pandashme e Izraelit,” theksoi kryeministri i Izraelit.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

“Ionoterra” testohet në Ballkan, sistemi izraelit paralajmëron për tërmet 8 orë para

Kompania izraelite Ionoterra, e cila zhvilloi sistemin dhe e zbuloi zyrtarisht në Rumani të Premten, 29 Nëntor, pretendon se mund…

SHQIPËRI

Inspektimi i pallateve të dëmtuara, ministri Çuçi në terren me ekspertët nga Izraeli

Drejtuesi qëndror i zyrës Operacionale për Menaxhimin e Fatkeqësisë Natyrore, ministri Fuqiplotë Bledi Çuçi, inspektoi ditën e sotme bashkë me…

KOSOVA

Kryeministri Haradinaj pret në takim investitorë nga Izraeli dhe Shqipëria

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, pret në takim investitorët nga Izraeli dhe Shqipëria, Eitan Bar Zeev, Nimrod Rinot,…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Shqipëria duhet të ndjekë shembullin e Izraelit

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për emisionin Diplomaticus të gazetarit Erion Kaçorri në News24

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…