Greenblatt mbështet të drejtën e Izraelit për të mbajtur një pjesë të Bregut Perëndimor

Shtepia e Bardhe mund te vonoje dhe te shtyje planin e shumepritur te paqes deri ne nentor, per shkak te trazirave politike ne Izrael, thote i derguari i posaçem.


I derguari i posaçëm i Donald Trump ne Lindjen e Mesme, Jason Greenblatt, mbeshteti komentet e ambasadorit amerikan ne Izrael, David Friedman, ne mbeshtetje te Izraelit duke mbajtur disa pjese te Bregut Perendimor.

Greenblatt mori pjese ne konferencen vjetore te Jeruzalemit ne Nju Jork, ku u pyet per komentet e bera nga Friedman, te botuara nga New York Times fundjaven e kaluar.

“Do t’i le komentet e Davidit per veten e tyre,” tha Greenblatt. “Une mendoj se ai i ka thene ato ne nje menyre fisnike dhe i mbeshtes komentet e tij.”

 

Ne nje interviste te botuar nga New York Times te shtunen e kaluar, Friedman sugjeroi qe nje fare aneksimi i Bregut Perendimor do te ishte i ligjshem.

“Nen rrethana te caktuara, mendoj se Izraeli ka te drejten te mbaje disa pjese te Bregut Perendimor, por jo te gjitha.”, tha Friedman. Nje zyrtar amerikan anonim me vone tha se Izraeli nuk ka paraqitur nje

plan per aneksimin e ndonje prej pjeseve Bregut Perendimor, dhe asnjë plan i tille nuk eshte ne diskutim me SHBA.

Greenblatt foli disa dite perpara se SHBA te vendose nje perberes ekonomik te planit te saj te paqes te Mideastit te shumepritur me 25 dhe 26 qershor ne Bahrein, ku shtetet e Gjirit Arab pritet te bejne zotime per te nxitur ekonomine e trazuar palestineze.

Por nuk eshte e qarte kur do te zbulohen aspektet politike te planit – qe pritet te shmangin thirrjen per krijimin e nje shteti palestinez.

Ne konferencen e se dieles, Greenblatt gjithashtu sinjalizoi qe Shtepia e Bardhe mund te vonoje  publikimin e plote te planit te saj te paqes shumepritur deri ne nentor, per shkak te trazirave politike ne

Izrael, megjithese tha se nuk ishte marre vendim perfundimtar.

Ai tha se administrata Trump do te kishte publikuar nje plan per planin e saj te paqes kete vere nese Izraeli nuk e kishte shperndare parlamentin e tij muajin e kaluar dhe deklaroi nje tjeter zgjedhje – e dyta ne nje vit – per shtatorin 2019.

“Zgjedhjet e reja na kane hedhur”, tha Greenblatt. Fushata e rekrutimit te Trump per presidentin amerikan “nuk duhet te jete nje pengese”, shtoi ai. Ne komentet e tij, Greenblatt pranoi se kishte kufizime per koncesionet arabe ne shtetin hebre. “Ekziston nje kufi se sa do te shkojne arabet me Izraelin; ata nuk duan te shesin palestinezet, “tha ai. “Ne nuk do te shtyjme asnje vend per te shkuar me tej se sa ata jane te kenaqur”.

Megjithate, ai paralajmeroi se “deshtimi do ta vendose kete ne kuti per nje kohe te gjate”. Nje zhvillim i tille do te ishte “nje tragjedi per popullin palestinez”.

Greenblatt gjithashtu theksoi se Uashingtoni nuk po kerkon te rrezoje udheheqjen aktuale te Autoritetit Palestinez, i cili tashme ka thene se do te kundershtoje planin e paqes, por shpreson qe populli palestinez te jete ne gjendje te vendose per vete nese duan te pranojne marreveshjen e paqes ose jo.

“Ne nuk po kerkojme ndryshimin e regjimit ne PA,” tha ai, perpara se te shtonte se “nuk ka dyshim” populli palestinez ka te drejten te shohe se çfare ofron plani perpara se te vendosin.

Gjate fushates per zgjedhjet e pergjithshme ne prill, kryeministri Benjamin Netanjahu premtoi te shtynte gradualisht vendbanimet hebraike ne Bregun Perendimor, nje mase e mbeshtetur pothuajse nga te gjithe ligjvenesit, ne aleancen e partive te djathta dhe fetare dhe tha se shpresonte ta bente kete me Mbeshtetjen e SHBA.

Friedman, ne intervisten e New York Times, nuk pranoi te specifikoje se si Shtetet e Bashkuara mund t’i pergjigjen aneksimit te njeanshem te Izraelit, duke thene: “Ne nuk kemi nje pikepamje derisa nuk kuptojme se sa, sa terma, pse ka kuptim, a eshte mire per Izraelin, perse eshte e mire per rajonin, perse nuk krijon me shume probleme se zgjidhur … Keto jane te gjitha gjerat qe duam te kuptojme dhe nuk dua te paragjykoj “.

Lexo më shumë

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli lëshon me sukses satelitin e ri spiun për të monitoruar armiqtë

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit ka njoftuar për nisjen e suksesshme të një sateliti të ri spiun, i cili do…

SHQIPËRI

“The Jerusalem Post”: Shqipëria nderon vendasit që shpëtuan hebrenjtë gjatë Holokaustit me një Memorial

Gazeta e madhe izraelite "The Jerusalem Post" shkruan për Memorialian e Holokaustit të inauguruar pak ditë më parë në Tiranë:…

KOSOVA

Kosova thellon bashkëpunimin me Izraelin, ministrja Haradinaj pret ambasadoren Alona Fisher-Kamm

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla priti sot në Prishtinë Ambasadoren e Izraelit me mision në Beograd, Alona Fisher-Kamm.

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Shqipëria po dëshmon vlerat e saj edhe në kohën e koronavirusit

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për gazetarin Genc Mlloja të gazetës shqiptare në gjuhën…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Izraeli lëshon me sukses satelitin e ri spiun për të monitoruar armiqtë

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit ka njoftuar për nisjen e suksesshme të një sateliti të ri spiun, i cili do…