Rritja e Sigurisë Kibernetike, Izraeli marrëveshje me Bankën Botërore

Për herë të parë, shteti hebre do të bashkohet me komunitetin e zhvillimit në promovimin e një sektori strategjik dhe do të ulet rreth tryezës me lojtarët kryesorë në arenën, si Japonia, Mbretëria e Bashkuar, Finlanda, Danimarka dhe Norvegjia, si dhe me njësi të mëdha si GSMA.


Izraeli nënshkroi një marrëveshje me Bankën Botërore që synon të mbështesë vendet në zhvillim me sigurinë kibernetike.

Duke u bashkuar me Partneritetin për Zhvillimin Digital (Digital Development Partnership), Izraeli, së bashku me donatorë të tjerë, do të promovojë përmes këtij Fondi të Mirëbesimit Multi-Donator (Multi-Donor Trust Fund) digjitalizimin dhe sigurinë kibernetike në botën në zhvillim.

Për herë të parë, shteti hebre do të bashkohet me komunitetin e zhvillimit në promovimin e një sektori strategjik dhe do të ulet rreth tryezës me lojtarët kryesorë në arenën, si Japonia, Mbretëria e Bashkuar, Finlanda, Danimarka dhe Norvegjia, si dhe me njësi të mëdha si GSMA.

Banka Botërore do të sigurojë, nëpërmjet kontributit të Izraelit, asistencë teknike për vendet në Afrikë, Amerikë Latine, Evropën Lindore dhe Azi dhe do të krijojë themelet për gatishmërinë e tyre për sfidat në hapësirën kibernetike.

Ministria e Ekonomisë dhe Industrisë e Izraelit dhe Drejtoria Kombëtare e Kibernitikës së Izraelit do të kontribuojnë me 1 milion dollarë në Partneritetin për Zhvillim Dixhital për rezultate të ndryshme të shkëmbimit të njohurive, rritjes së ndërgjegjësimit dhe ndërtimit të kapaciteteve, për marrëveshjen.

Izraeli do të jetë pjesë e përpjekjeve të tjera të fondit për të zhvilluar teknologjitë digjitale dhe hapësirën kibernetike në vendet në zhvillim. Ajo do të ndajë njohuritë dhe përvojën e saj në rritjen e gatishmërisë dhe elasticitetit të sektorëve kritikë për ngjarjet kibernetike dhe do t’i bëjë akademikët dhe sipërmarrësit e saj të disponueshëm për nevojat e zhvillimit.

“Me rritjen e zhvillimit dhe të përdorimit të mjeteve dixhitale në vendet në zhvillim, mbrojtja kibernetike është një komponent qendror dhe thelbësor në ndërtimin e besimit të publikut në këto mjete dhe në stabilitetin ekonomik të vendeve që mbështeten në to”, tha Komisioneri Tregtar i Izraelit, Ohad Cohen.

“Grupi i Bankës Botërore dhe DDP si krahun e tij pro-aktiv në arenën digitale, është një kanal i rëndësishëm për të zgjeruar mbrojtjen kibernetike globale dhe për të zgjeruar ekspertizën izraelite në vendet e reja që kanë nevojë për të. Qëllimi i fundit i këtij bashkëpunimi është mbrojtja kibernetike në çdo iniciativë zhvillimi që përdor hapësirën digjitale si një platformë për të mbyllur hendekun e zhvillimit në botë”.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

“Ionoterra” testohet në Ballkan, sistemi izraelit paralajmëron për tërmet 8 orë para

Kompania izraelite Ionoterra, e cila zhvilloi sistemin dhe e zbuloi zyrtarisht në Rumani të Premten, 29 Nëntor, pretendon se mund…

SHQIPËRI

Inspektimi i pallateve të dëmtuara, ministri Çuçi në terren me ekspertët nga Izraeli

Drejtuesi qëndror i zyrës Operacionale për Menaxhimin e Fatkeqësisë Natyrore, ministri Fuqiplotë Bledi Çuçi, inspektoi ditën e sotme bashkë me…

KOSOVA

Kryeministri Haradinaj pret në takim investitorë nga Izraeli dhe Shqipëria

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, pret në takim investitorët nga Izraeli dhe Shqipëria, Eitan Bar Zeev, Nimrod Rinot,…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Shqipëria duhet të ndjekë shembullin e Izraelit

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për emisionin Diplomaticus të gazetarit Erion Kaçorri në News24

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…