Teknologjitë dhe produktet izraelite që shpëtojnë jetë

Është lehtësim të dimë se ka teknologji dhe produkte për të zvogëluar rreziqet ndërsa ne po argëtohemi në diell ose në det. Kjo është një listë e gjashtë produkteve dhe pajisjeve, të shpikura në Izrael, që na ndihmojnë të qëndrojmë të sigurt në mot të nxehtë. Lista u hartua nga portali online Israel21c.


Është lehtësim të dimë se ka teknologji dhe produkte për të zvogëluar rreziqet ndërsa ne po argëtohemi në diell ose në det.

Kjo është një listë e gjashtë produkteve dhe pajisjeve, të shpikura në Izrael, që na ndihmojnë të qëndrojmë të sigurt në mot të nxehtë. Lista u hartua nga portali online Israel21c.

LISHTOT TESTDROP PRO

Mund ta quajmë një laborator për cilësinë e ujit në pëllëmbën e dorës suaj. “Lishtot” ka zhvilluar një pajisur të vogël  TestDrop Pro, që ofron informacione në lidhje me cilësinë e ujit, nëse është i ndotur me viruse, baktere, parazite dhe / ose kimikate të dëmshme. Pa prekur ndonjëherë ujin – në një filxhan ose në një shishe të mbyllur – pajisjes me sensor  i duhen vetëm dy sekonda për të sinjalizuar nëse uji është i sigurt për të pirë (dritë blu) ose jo (drita e kuqe).

CORAL MANTA 3000

Startapi izraelit Coral Detection Systems në Binyamina të Izraelit ka zhvilluar sistemin e parë dhe të vetëm të zbulimit të mbytjeve për pishina rezidenciale bazuar në inteligjencën artificiale dhe vizionin kompjuterik nënujor. Coral Manta 3000 është një sistem “plug-and-play” i vetë-instaluar që dërgon njoftime smartphone kur dikush hyn në pishinë për herë të parë ose në rast mbytjeje të mundshme. Nëse sistemi zbulon një trup të palëvizshëm nën ujë për 15 sekonda, gjithashtu tingëllon një alarm për një monitor në vend për të lejuar një përgjigje të menjëhershme. Sistemi është energji diellore, por gjithashtu punon natën dhe mund të konfigurohet dhe kontrollohet nga një smartphone.

ECLIP NGA ELEPHO

Pajisja që shmang fëmijët e harruar apo kafshët shtëpiake në një makinë. Kompania izraelite “Elepho” lufton problemin me kujtesën e fëmijëve të eClip. Shkarkoni aplikacionin plotësues (iOS ose Android), pastaj lidheni eClip në vendin e makinës, në rripin e sigurimit ose në çantën e pelenës. Kyç i ndezur / ndezur është projektuar në mënyrë që një fëmijë të mos mund ta çaktivizojë atë aksidentalisht dhe nuk ka pjesë të vogla që mund të përbëjnë një rrezik të mbytur. Nëse ecni më shumë se 8 metra nga vetura ndërsa fëmija është brenda, aplikacioni do t’ju dërgojë një paralajmërim. Gjatë drejtimit të automjetit, ajo gjithashtu do t’ju paralajmërojë nëse temperatura në pjesën e pasme të veturës është shumë e nxehtë ose e ftohtë për sigurinë e fëmijës. Për paqen e mendjes, do të merrni një alarm kur të jetë koha për të ndryshuar baterinë në pajisje dhe të fikni automatikisht kur nuk jeni në përdorim.

SAFE SEA

Zhvilluar nga biologu izraelit qw merret me qelizat, Amit Lotan, kremrat e Safe Sea mbrojnë nga stingrat e zakonshme detare ose eliminojnë pickimin e nga kandilwt e deti ose meduzat. Kremrat mbrojtëse për sigurinë e detit gjithashtu përmbajnë mbrojtje nga dielli (SPF 40 ose SPF 50). Locion Safe Sea redukton dhimbjen, skuqjen dhe ënjtjen në kontakt. Të dyja janë eko-miqësore dhe shumë rezistente ndaj ujit.

SUNWAY

Banje e rrobave Sunway për burrat, gratë, fëmijët dhe foshnjat janë bërë prej pëlhure të lehtë rezistente ndaj rrezet Ultra Violet (UV), rezistent ndaj klorit me UPF prej 50+ dhe trajtohen me një proces të veçantë që lejon avullimin e djersës.

ZGJIDHJET E HIDRATIMIT TË BURIMEVE

Kompania izraelite “Source” është i famshme për sandalet e saj të trekkingut dhe ujit. Linja e produkteve të hidratimit të kompanisë është vetëm ajo që ju duhet për të shmangur dehidrimin, një nga rreziqet më të zakonshme të verës. WXP Tactical Source është zgjidhja më e mirë kundër dehidrimit. Është e lehtë për të mbushur dhe pastruar. Veshje e tubit izolon dhe bllokon dritën UV, ndërsa një shtresë antimikrobesh parandalon akumulimin e biofilmit, kështu që uji mbetet i freskët dhe pa baktere pa pasur shije plastike.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Me 90% të votave, “Blu dhe Bardhë” kryeson ndaj Likud 32-31

Blloku i majtë kryeson ndaj atij të djathtë 56-55. Partia e Liberman vendos për fatin e qeverisë së re

SHQIPËRI

Cakaj-Hanegbi: Konferenca e Grupit të Mesdheut në Shqipëri, merr pjesë edhe Izraeli

Gjatë qëndrimit të tij në Izrael, Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, u prit në…

KOSOVA

Dr. Mojmir Kallus: Hapja e ambasadës së ICEJ në Prishtinë e lidh më shumë Kosovën me Izraelin

Vizitë e suksesshme në Kosovë e Zëvendëspresidentit të Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jeruzalemit (ICEJ). Plane për një sinagoge të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…