Rrëmbeu arkivën bërthamore të Iranit, ekipi i Mossad nderohet me The Israel Security Prize

Dokumentet sekrete, të “kontrabanduara” nga Irani në 2018, përfshinin 55,000 faqe dhe 183 CD. Sipas njoftimeve, ato u morën brenda një natë të vetme, por disa dokumente u lanë, për shkak se ishin shumë të rënda.


Nga Ezra Taylor, The Jerusalem Post

Çmimi i Sigurisë i Izraelit (The Israel Security Prize) do t’i jepet ekipit të Mossad që rrëmbeu arkivin bërthamor të Iranit dhe solli në Izrael dokumente sekrete, bëri të ditur kanali televiziv izraelit, Channel 12.

Dokumentet sekrete, të “kontrabanduara” nga Irani në 2018, përfshinin 55,000 faqe dhe 183 CD. Sipas njoftimeve, ato u morën brenda një natë të vetme, por disa dokumente u lanë, për shkak se ishin shumë të rënda.

Një komitet i kryesuar nga Kryeministri dhe ministri i mbrojtjes, Benjamin Netanjahu, mori vendimin për të dhënë çmimin, duke përmendur rrezikun e madh që kishte operacion special.

Çmimet u janë dhënë izraelitëve të njohur për përmirësimin e sigurisë së shtetit, ruajtjen e fuqisë dhe përparësisë cilësore në fushën e betejës, teknologjikisht dhe në mënyrë operative

Një fitues i mëparshëm i Çmimit të Sigurisë të Izraelit ishte zhvilluesi i sistemit të anti-raketave të njohura me emrin “Iron Dome”.

Në një transmetim televiziv në nivel kombëtar në vitin 2018, Netanjahu përshkroi vendin e fshehtë të dokumenteve. “Këtu janë mbajtur arkivat atomike. Mu ketu. Pak iranianë e dinte se ku ishte, shumë pak dhe gjithashtu disa izraelitë “, tha Netanyahu. “Tani, nga jashtë, ky dukej si të ishte një kompleks i pafajshëm. Duket si një depo e shkatërruar. Por nga brenda, përmbante arkivat e fshehta atomike të Iranit të mbyllur në dosje masive, “tha ai.

“Dhe këtu është ajo që kemi marrë. Pesëdhjetë e pesë mijë faqe. Një tjetër 55,000 file dhe fotografi në 183 CD. Çdo gjë që ju jeni gati për të parë, është një kopje e saktë e materialit origjinal iranian “, tha ai, duke shtuar:” Ju mund të dëshironi të dini se ku janë origjinalet? Epo, mund të them se ata tani janë në një vend shumë të sigurt”.

 

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Me 90% të votave, “Blu dhe Bardhë” kryeson ndaj Likud 32-31

Blloku i majtë kryeson ndaj atij të djathtë 56-55. Partia e Liberman vendos për fatin e qeverisë së re

SHQIPËRI

Cakaj-Hanegbi: Konferenca e Grupit të Mesdheut në Shqipëri, merr pjesë edhe Izraeli

Gjatë qëndrimit të tij në Izrael, Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, u prit në…

KOSOVA

Dr. Mojmir Kallus: Hapja e ambasadës së ICEJ në Prishtinë e lidh më shumë Kosovën me Izraelin

Vizitë e suksesshme në Kosovë e Zëvendëspresidentit të Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jeruzalemit (ICEJ). Plane për një sinagoge të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…