Bankat britanike synojnë teknologjinë izraelite të sigurisë

Bankat britanike po kthehen në sektorin e teknologjisë së lartë të Izraelit për të mbrojtur kundër sulmeve kibernetike


Bankat britanike po punojnë me ish-specialistët e sigurisë kibernetike të ushtrisë izraelite, për të siguruar infrastrukturën bankare kundër sulmeve kibernetike, pasi Londra kërkon të rrisë pozicionin e saj si një qendër financiare globale në prag të Brexit, thuhet një raport të publikuar nga një organizate kërkimore britanike-izraelite.

Kompanitë kibernetike të sigurimit kibernetik po japin ekspertizë të sigurisë për të paktën tre nga katër bankat më të mëdha në Mbretërinë e Bashkuar, sipas raportit të Qendrës Britanike të Komunikimit dhe Kërkimit të Izraelit (British Israel Communications and Research Centre – Bicom), e cila kryen kërkime në Izrael dhe Lindjen e Mesme.

HSBC hapi një qendër kibernetike në Tel Aviv vitin e kaluar. Barclays dhe Banka Mbretërore e Skocisë gjithashtu kanë ngritur qendra kërkimi dhe zhvillimi (R & D) që të përdorin teknologjinë izraelite, duke përfshirë sigurinë kibernetike, autenticitetin biometrik, analitikën e të dhënave dhe teknologjinë e pagesave.

Aviva Insurance, BT, Goldman Sachs, RBS, Visa dhe të tjerë pritën startape izraelite të sigurisë kibernetike në një serë aktivitetesh në Londër, shkruan britanikja Computerweekly.com

Ekzistojnë lidhje të ngushta midis kompanive kibernetike të Izraelit dhe Ushtrisë Izraelite (IDF). Shumica e firmave punësojnë të diplomuar nga organizata e inteligjencës së ushtrisë izraelite, Njësia 8200, e cila kryen ekspertizë në mbrojtjen e infrastrukturës kibernetike kundër sulmeve nga hakerat të sponsorizuar nga shtetet e tyre.

Izraeli pretendon të ketë përqendrimin më të madh të kompanive të sigurisë kibernetike. Numrat janë rritur nga 148 në vitin 2011 në 420 në fund të vitit 2017.

Rreth 32 kompani izraelite të teknologjisë së lartë kanë ngritur zyrat e tyre operacione në Britani pas referendumit të Brexit, duke e çuar numrin në total në 337 të tilla. Ata kanë investuar 152 milionë paund dhe kanë krijuar më shumë se 800 vende pune, thuhet në raportin e Bicom.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

“Ionoterra” testohet në Ballkan, sistemi izraelit paralajmëron për tërmet 8 orë para

Kompania izraelite Ionoterra, e cila zhvilloi sistemin dhe e zbuloi zyrtarisht në Rumani të Premten, 29 Nëntor, pretendon se mund…

SHQIPËRI

Inspektimi i pallateve të dëmtuara, ministri Çuçi në terren me ekspertët nga Izraeli

Drejtuesi qëndror i zyrës Operacionale për Menaxhimin e Fatkeqësisë Natyrore, ministri Fuqiplotë Bledi Çuçi, inspektoi ditën e sotme bashkë me…

KOSOVA

Kryeministri Haradinaj pret në takim investitorë nga Izraeli dhe Shqipëria

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, pret në takim investitorët nga Izraeli dhe Shqipëria, Eitan Bar Zeev, Nimrod Rinot,…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Shqipëria duhet të ndjekë shembullin e Izraelit

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për emisionin Diplomaticus të gazetarit Erion Kaçorri në News24

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…