Kompania izraelite shpik sistem e vrasjes së mushkonjave me lazer

Saar Wilf, një nga novatorët kryesorë të sotëm izraelitë, ka zhvilluar Bzigo, një sistem radikal i ri për “gjuetinë” kundër mushkonjave. Bzigo zbulon, lokalizon, fotografon dhe paralajmëron çdo prani të mushkonjave. Çdo vit, mushkonjat janë shkaku i vdekjes së 750 000 njerëzve në botë


Jo më llampa UV, spraje tw ndryshme dhe kremra ​​anti-mushkonjash.

Saar Wilf, një nga novatorët kryesorë të sotëm izraelitë, ka zhvilluar Bzigo, një sistem radikal i ri për “gjuetinë” kundër mushkonjave.

Saar Wilf është themeluesi i starteve Trivnet (shitur tek kompania franceze Gemalto për 40 milionë dollarë në 2010), FraudSciences (shitur në eBay për 169 milionë dollarë) ose Iniciativa Q (një platformë e re e transaksioneve financiare që garanton “Q”, një monedhë dixhitale që ndjek normën e dollarit amerikan).

Bzigo zbulon, lokalizon, fotografon dhe paralajmëron çdo prani të mushkonjave. Falë një sistemi infra të kuqe dhe një rrjeti WiFi, kur mushkonjat janë mbi një sipërfaqe, Bzigo dërgon një njoftim në telefonin celular të përdoruesit për t’i treguar atij se ku është insektet.

Ky sistem gjithashtu bën të mundur gjetjen e dëmtuesve duke përdorur një rreze lazer të kuqe, duke e ndjekur atë njëkohësisht.

Produkti është aktualisht në fazën e prototipit dhe duhet të jetë në dispozicion prej vitit 2021 me një çmim prej 150 euro.

Edhe pse modeli i parë është menduar vetëm për përdorim shtëpiak, kompania planifikon të prodhojë modele profesionale për kontrollin e dëmtuesve në serra dhe në fermat e mëdha, duke përfshirë pëllumba dhe gjeli.

Sa për informacion, çdo vit, mushkonjat janë shkaku i vdekjes së 750 000 njerëzve në botë.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Netanyahu zyrtarisht hyn në historinë izraelite si kryeministri më jetëgjatë në shërbim

Që prej të shtunës, kryeministri 69-vjeçar ka shërbyer si udhëheqës i vendit për një total prej 4.876 ditësh, duke tejkaluar…

SHQIPËRI

Ambasadori i Izraelit, Boaz Rodkin: Shqipëria ka potenciale të mëdha

“Në këto katër vjet, ishte privilegji im të udhëheqja ambasadën gjatë një periudhe sfiduese dhe unike, përkushtimin ndaj të ardhmes…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…