Kompania izraelite shpik sistem e vrasjes së mushkonjave me lazer

Saar Wilf, një nga novatorët kryesorë të sotëm izraelitë, ka zhvilluar Bzigo, një sistem radikal i ri për “gjuetinë” kundër mushkonjave. Bzigo zbulon, lokalizon, fotografon dhe paralajmëron çdo prani të mushkonjave. Çdo vit, mushkonjat janë shkaku i vdekjes së 750 000 njerëzve në botë


Jo më llampa UV, spraje tw ndryshme dhe kremra ​​anti-mushkonjash.

Saar Wilf, një nga novatorët kryesorë të sotëm izraelitë, ka zhvilluar Bzigo, një sistem radikal i ri për “gjuetinë” kundër mushkonjave.

Saar Wilf është themeluesi i starteve Trivnet (shitur tek kompania franceze Gemalto për 40 milionë dollarë në 2010), FraudSciences (shitur në eBay për 169 milionë dollarë) ose Iniciativa Q (një platformë e re e transaksioneve financiare që garanton “Q”, një monedhë dixhitale që ndjek normën e dollarit amerikan).

Bzigo zbulon, lokalizon, fotografon dhe paralajmëron çdo prani të mushkonjave. Falë një sistemi infra të kuqe dhe një rrjeti WiFi, kur mushkonjat janë mbi një sipërfaqe, Bzigo dërgon një njoftim në telefonin celular të përdoruesit për t’i treguar atij se ku është insektet.

Ky sistem gjithashtu bën të mundur gjetjen e dëmtuesve duke përdorur një rreze lazer të kuqe, duke e ndjekur atë njëkohësisht.

Produkti është aktualisht në fazën e prototipit dhe duhet të jetë në dispozicion prej vitit 2021 me një çmim prej 150 euro.

Edhe pse modeli i parë është menduar vetëm për përdorim shtëpiak, kompania planifikon të prodhojë modele profesionale për kontrollin e dëmtuesve në serra dhe në fermat e mëdha, duke përfshirë pëllumba dhe gjeli.

Sa për informacion, çdo vit, mushkonjat janë shkaku i vdekjes së 750 000 njerëzve në botë.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

“Ionoterra” testohet në Ballkan, sistemi izraelit paralajmëron për tërmet 8 orë para

Kompania izraelite Ionoterra, e cila zhvilloi sistemin dhe e zbuloi zyrtarisht në Rumani të Premten, 29 Nëntor, pretendon se mund…

SHQIPËRI

Inspektimi i pallateve të dëmtuara, ministri Çuçi në terren me ekspertët nga Izraeli

Drejtuesi qëndror i zyrës Operacionale për Menaxhimin e Fatkeqësisë Natyrore, ministri Fuqiplotë Bledi Çuçi, inspektoi ditën e sotme bashkë me…

KOSOVA

Kryeministri Haradinaj pret në takim investitorë nga Izraeli dhe Shqipëria

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, pret në takim investitorët nga Izraeli dhe Shqipëria, Eitan Bar Zeev, Nimrod Rinot,…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Shqipëria duhet të ndjekë shembullin e Izraelit

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për emisionin Diplomaticus të gazetarit Erion Kaçorri në News24

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…