DASH: Izraeli, në krye të luftës kundër trafikut të qenieve njerëzore

Raporti i publikuar nga Departamenti i Shtetit të SHBA-ve për vitin 2018, e rendit Izraelin për të tetin vit me radhë në krye të listës së shteteve, për luftimin e trafikut të qenieve njerëzore. Kjo “industri” kriminale gjeneron miliarda dollarë në vit.


Për të tetin vit me radhë, Izraeli është në krye të listës së shteteve, për luftimin e trafikut të qenieve njerëzore

Ky është vlerësimi në raportin e publikuar nga Departamenti i Shtetit të SHBA-ve për vitin 2018, raport që publikohet rregullisht nga viti 2001.

Trafikimi i qenieve njerëzore është një fenomen i rëndë në të gjithë botën. Besohet se miliona burra, gra dhe fëmijë lëvizin nga një vend në tjetrin, përgjithësisht nga vendet e varfra në drejtim të vendeve të pasura, me qëllim punën e zezë dhe industrinë e seksit.

Kjo “industri” kriminale gjeneron miliarda dollarë në vit. Në Izrael llogarit se gjeneron rreth 1 miliard dollarë në vit.

Sipas raportit, Izraeli ka marrë masa të forta në tri fusha kryesore: parandalimin e trafikut të qenieve njerëzore, lufta kundër kriminalitetit dhe mbrojtja e viktimave të krimit.

Drejtorja e Përgjithshëm në Ministrinë e Drejtësisë në Izrael, Emi Palmor, i cili kryeson edhe komitetin e drejtorëve të përgjithshëm për luftën kundër trafikimit njerëzor, citohet nga gazeta izraelite “Globes” : “Është një arsye e mirë se, përse Izraeli është në nivelin më të lartë në raportin e Departamentit të Shtetit të SHBA-ve, për të tetin vit rresht. Ne do ta luftojmë trafikimin e qenieve njerëzore në të gjitha format e tij në Izrael”.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

“Ionoterra” testohet në Ballkan, sistemi izraelit paralajmëron për tërmet 8 orë para

Kompania izraelite Ionoterra, e cila zhvilloi sistemin dhe e zbuloi zyrtarisht në Rumani të Premten, 29 Nëntor, pretendon se mund…

SHQIPËRI

Inspektimi i pallateve të dëmtuara, ministri Çuçi në terren me ekspertët nga Izraeli

Drejtuesi qëndror i zyrës Operacionale për Menaxhimin e Fatkeqësisë Natyrore, ministri Fuqiplotë Bledi Çuçi, inspektoi ditën e sotme bashkë me…

KOSOVA

Kryeministri Haradinaj pret në takim investitorë nga Izraeli dhe Shqipëria

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, pret në takim investitorët nga Izraeli dhe Shqipëria, Eitan Bar Zeev, Nimrod Rinot,…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Shqipëria duhet të ndjekë shembullin e Izraelit

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për emisionin Diplomaticus të gazetarit Erion Kaçorri në News24

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…