Në 2018, kompanitë e lidhura me Izraelin në Nju Jork arkëtuan 18.6 miliardë dollarë

Nga viti 2009 deri në vitin 2018, 436 kompani të themeluara izraelite hapën zyra në Nju Jork, sipas një raporti të ri nga “New York-Israel Business Alliance”. Shteti i Nju Jorkut është shtëpia e pesë kompanive të lidhura me Izraelin me një vlerë prej 1 miliard apo më shumë.


Kompanitë e lidhura me Izraelin po bëjnë mjaft zhurmë në ekosistemin e teknologjisë së Nju Jorkut, sipas tw dhwnave të një studimi të publikuarën nga “New York–Israel Business Alliance”.

Sipas studimit, kompanitë e lidhura me Izraelin në shtetin e Nju Jorkut gjeneruan 18.6 miliardë dollarë në të ardhura në 2018 dhe drejtpërdrejt punësuan 24.850 njerëz në shtet.

Studimi zbuloi se nga viti 2009 deri në vitin 2018, 436 kompani të themeluara izraelite hapën dhe mbajnë zyra në Shtetin e Nju Jorkut.

Nga viti 2014 deri në vitin 2016, kompanitë e lidhura me Izraelin siguruan 3.5 miliardë dollarë në fondet e kapitaleve dhe në vitin 2016 ishin përgjegjës për më shumë se 20% të kapitalit të përgjithshëm të ngritur në Nju Jork, sipas raportit.

Shteti i Nju Jorkut është shtëpia e pesë kompanive të lidhura me Izraelin me një vlerë prej 1 miliard e më shumë: kompania e pasurive të patundshme Compass Inc., siguruesi online Lemonade Inc., kompania e pagesave online Payoneer Inc., reklamimuesi online dhe kompania për shpërndarjen e përmbajtjeve Taboola.com Ltd ., dhe kompania We Company, i njohur më parë si WeWork.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Me 90% të votave, “Blu dhe Bardhë” kryeson ndaj Likud 32-31

Blloku i majtë kryeson ndaj atij të djathtë 56-55. Partia e Liberman vendos për fatin e qeverisë së re

SHQIPËRI

Cakaj-Hanegbi: Konferenca e Grupit të Mesdheut në Shqipëri, merr pjesë edhe Izraeli

Gjatë qëndrimit të tij në Izrael, Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, u prit në…

KOSOVA

Dr. Mojmir Kallus: Hapja e ambasadës së ICEJ në Prishtinë e lidh më shumë Kosovën me Izraelin

Vizitë e suksesshme në Kosovë e Zëvendëspresidentit të Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jeruzalemit (ICEJ). Plane për një sinagoge të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…