“Sfidat e sigurisë dhe terrorizmit”, ambasadori Canaj në Konferencën e 19-të Ndërkombëtare në Herzliya

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, mori pjesë në konferencën e 19-të ndërkombëtare “Navigating Stormy Waters-Time for a New Course” (Navigimi i Ujërave të Stuhishme – Koha për një Kurs të Ri”) që po zhvillohet në Herzliya, Izrael, nga 30 qershor deri më 2 korrik. Mori pjesë edhe Presidenti i Izraelit, Reuven Ruvi Rivlin.


Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, mori pjesë në konferencën e 19-të ndërkombëtare “Navigating Stormy Waters-Time for a New Course” (Navigimi i Ujërave të Stuhishme – Koha për një Kurs të Ri”) që po zhvillohet në Herzliya, Izrael, nga 30 qershor deri më 2 korrik.

“Në Konferencën e Herzliya “Navigimi i Ujërave të Stuhishme-Koha për një kurs të ri”. U diskutohen tema globale: “Sfidat e sigurisë dhe terrorizmit”, “Demokracia dhe sundimi i ligjit” / “Vështrim për ekonominë globale” dhe “A është bota jashtë rendit”, Nevojitet bashkëpunimi ndërkombëtar”, shkruan ambasada shqiptare në një njoftim të saj në Twitter.

Konferenca organizohet nga IDC Herzliya dhe (Institute for Policy and Strategy – IPS (Instituti për Politikat dhe Strategjitë)

Nga folësat në konferencë  (lista e plotë) janë edhe Presidenti i Izraelit, Reuven Ruvi Rivlin, Prof. Uriel Reichman, President dhe Themelues i IDC Herzliya,  Gjeneral Major (në pension), Amos Gilead, Drejtori Ekzekutiv i  Instituti për Politikat dhe Strategjitë (Institute for Policy and Strategy – IPS), si dhe Nënsekretari amerikan i Mbrojtjes për Politiakt, Jon H. Rood, kryetari i Parlamentit Izraelit (Knesset), Yuli Edelstein, etj emra të rëndësishëm.

Gjithashtu do të flasin shefi i Mossad, Yossi Cohen  dhe ish-shefi Mossad, Tamir Pardo, ish-shefi i Shtabit të Përgjishëm të Ushtrisë Izraelite, Gabi Eisenkot.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Netanyahu zyrtarisht hyn në historinë izraelite si kryeministri më jetëgjatë në shërbim

Që prej të shtunës, kryeministri 69-vjeçar ka shërbyer si udhëheqës i vendit për një total prej 4.876 ditësh, duke tejkaluar…

SHQIPËRI

Ambasadori i Izraelit, Boaz Rodkin: Shqipëria ka potenciale të mëdha

“Në këto katër vjet, ishte privilegji im të udhëheqja ambasadën gjatë një periudhe sfiduese dhe unike, përkushtimin ndaj të ardhmes…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…