Presidenti Rivlin: Hebrenjtë dhe Izraeli nuk kanë asnjë konflikt me Islamin ose popujt arabë!

Presidenti i Izraelit, Reuven Rivlin, gjatë fjalimit të tij në Parlamentin e Rumanisë, tha se “populli hebre dhe populli izraelit në të gjithë larminë e tij nuk kanë asnjë konflikt me Islamin ose popujt arabë të Lindjes së Mesme”.

Vjosa Osmani fjalim në Forumin e American Jewish Committee. Merr pjesë edhe Presidenti i Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani-Sadriu do të jetë një nga folëset e konfirmuar në Forumin Virtual të American Jewish Committee, që do të zhivllohet midis datave 6-9 qershor

A do të jetë në gjendje koalicioni Lapid-Bennet ta rrëzojë Netanyahun si kryeministër?

Tridhjetë e pesë minuta para afati të caktuar (24.00), udhëheqësi i Yesh Atid, Yair Lapid, të mërkurën në mbrëmje informoi Presidentin e Izraelit, Reuven Rivlin, se është në gjendje të formojë një qeveri, në të cilën ai dhe shefi i Yamina, Naftali Bennett, do të alternohen si kryeministër, duke u pozicionuar vetë për të zëvendësuar kryeministrin më jetëgjatë të e Izraelit, Benjamin Netanyahu.

Yair Lapid informon presidentin Rivlin: Ia dola të formoj qeverinë e re!

Pas një ngërçi të gjatë të një dite në të gjitha anët e spektrit politik, udhëheqësi i Yesh Atid, Yair Lapid ka informuar Presidentin Reuven Rivlin se ai ka arritur të formojë një qeveri, duke i dhënë fund potencialisht 12 viteve të udhëheqjes së Benjamin Netanyahu në Izrael.

Isaac Herzog: Do të jem presidenti i të gjithëve!

Kryetari i Agjencisë Hebraike, Isaac Herzog, do të jetë presidenti i 11-të i Shtetit të Izraelit pasi ai mori 87 vota nga MK në një votim të fshehtë në parlamentin izraelit, Knesset.

Presidenti Rivlin ngarkon Yair Lapid me mandatin për të formuar qeverinë e ardhshme në Izrael

Në një deklaratë televizive nga rezidenca e tij zyrtare, Rivlin vëren se Lapid siguroi rekomandimet e 56 MK, kundrejt shtatë për udhëheqësin e Yamina Naftali Bennett.

Netanyahu dështon të formojë qeverinë

Dështimi i zotit Netanjahut e rikthen procesin sërish tek Presidenti Rivlin, i cili pritet që në ditët në vijim t’i japë një prej kundërshtarëve të zotit Netanjahu mundësinë për të formuar qeverinë

Canaj dhe Demiri takohen me Rivlin: Ja çfarë na tha Presidenti i Izraelit për Shqipërinë dhe Kosovën

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj dhe ambasadorja e Kosovës morën pjesë në veprimtarinë e organizuar nga Presidenti i Izraelit, Reuven Rivlin për një darkë Iftari këtë mbrëmje në Beit HaNasi (Shtëpinë e Presidentit) në fund të agjërimit të ditës për Ramazanin.

Ambasadorja Demiri: Ja çfarë më tha presidenti i Izraelit për Kosovën

Presidenti i Izraelit Reuven Rivlin e takoi përzemërsisht ambasadoren e Kosovës, Ines Demiri, gjatë pritjes për trupin diplomatik në Jeruzalem me rastin e Ditës së Pavarësisë së Izraelit

Presidenti Rivilin zgjedh Netanyahun të formojë qeverinë e re të Izraelit

Presidenti izraelit Reuven Rivlin njoftoi të martën se i ka dhënë mandatin Kryeministrit Benjamin Netanyahu për formimin e një qeverie të re.