Shkencëtarët izraelitë realizojnë manipulimin gjenetik, mund të lindin vetëm femra

Studimi i Universitetit të Tel Avivit u drejtua nga Profesor Udi Qimron, nga dr. Ido Yosef dhe nga dr. Motti Gerlic i departamentit të mikrobiologjisë dhe imunologjisë klinike në Shkollën Mjekësore të Sackler (Sackler School of Medicine).


Një ekip hulumtuesish izraelitë ka gjetur një sistem gjenetik, të panjohur më parë te gjitarët, falë të cilit është e mundur të përcaktohet seksi i pasardhësve para lindjes.

Studimi i Universitetit të Tel Avivit u drejtua nga Profesor Udi Qimron, nga dr. Ido Yosef dhe nga dr. Motti Gerlic i departamentit të mikrobiologjisë dhe imunologjisë klinike në Shkollën Mjekësore të Sackler (Sackler School of Medicine).

Hulumtimi tregon se nëpërmjet manipulimit gjenetik te gjitarët është e mundur të prodhohen vetëm femra dhe të pengohen zhvillimin e embrioneve mashkullore.

Studimi u krye gjatë një viti e gjysmë, duke përdorur minj për të demonstruar shembullin e parë të paragjykimeve seksuale në gjitarë, por Prof. Qimron shpjegoi se koncepti mund të demonstrohet edhe në kafshë të tjera.

Hulumtimi paraqet një qasje unike për të përcaktuar gjininë e gjitarëve para lindjes nëpërmjet mjeteve gjenetike.

Prof. Qimron, siç raporton Nocamels në një artikull, tha:

“Hulumtimi siguron dëshminë e parë për botën që gjitarët mund të prodhojnë gjenetikisht pasardhës femra”.

Studimi, i titulluar “Një sistem gjenetik për të ndikuar marrëdhëniet seksuale në minj”, u botua në “Embo Reports”, një revistë shkencore që merret me hulumtimet që lidhen me biologjinë në nivel molekular.

Studiuesit shpjeguan se kaluan dy lloje të minjve të modifikuara gjenetikisht. Sëmundja e mashkullit u manipulua, si dhe veza, me shtimin e një gjeni. Kur sperma dhe veza takohen për të fekonduar, gjeni i shtuar i pengon ata të krijojnë meshkuj dhe në vend të kësaj lejon lindjen e minjve femra.

Ky sistem i studiuesve izraelit lejon që seksi i pasardhësve të tyre të kontrollohet.

Parandalimi i lindjes së meshkujve sipas shkencëtarëve izraelitë mund të jetë e dobishme për prodhuesit e bagëtive, derrave dhe pulave, pasi meshkujt shpesh nuk janë të dobishëm për këtë që nxiten dhe vriten.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…

SHQIPËRI

Dr.Mojmir Kallus: Projektet e ICEJ e lidhin më afër Shqipërinë dhe Kosovën me Izraelin

Zëvendëspresidenti i Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jerusalemit – ICEJ (International Christian Embassy of Jerusalem) flet për “Izraeli Sot”

KOSOVA

Albion Bikliqi: Vizita ime në Izraelin e dijes, teknologjisë dhe sigurisë kibernitike

Eksperti i Sigurisë Kibernetike dhe CEO, Co-Founder në TRINIA LLC, Albion Bikliqi, tregon përvojën dhe pjesëmarrjen e tij në Konferencën…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Shqipëria duhet të ndjekë shembullin e Izraelit

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për emisionin Diplomaticus të gazetarit Erion Kaçorri në News24

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…