A ka ndikuar pozitivisht Mossad në marrëdhëniet mes Izraelit dhe Omanit?

Kreu i Mossad, Yossi Cohen, bëri një paraqitje të rrallë publike dhe zbuloi se ai dhe agjencia e tij kishin qenë shkaktarë të progresit të fundit që Izraeli kishte me fqinjët e saj arabë të moderuar sunitë.


Nga JONAY JEREMY BOB, The Jerusalem Post

Diçka e tronditshme ka ndodhur të hënën.

Kreu i Mossad Yossi Cohen bëri një paraqitje të rrallë publike dhe zbuloi se ai dhe agjencia e tij kishin qenë pas shumicës së progresit të fundit që Izraeli kishte me fqinjët e saj arabë të moderuar sunitë.

Ky ka qenë një sekret i hapur për disa kohë, por ishte hera e parë që vetë shefi i Mossadit po e konfirmonte atë. Por pastaj Cohen u bë më specifik.

Ai tha se Mossad kishte vendosur në mënyrë klandestine skenën për “rinovimin e lidhjeve me Omanin dhe krijimin e përfaqësimit të Ministrisë së Jashtme” atje. Ky ishte lajmi i vërtetë.

U desh pak kohë që mediat të zbulonin se çfarë mendonin se kishte thënë nga disa fraza të tjera të forta që ai theksoi, por përfundimisht raporte filluan të nxirrnin në pah se Cohen po merrte kredi për normalizimin e marrëdhënieve me Omanin.

Nuk duhej shumë kohë që Omani të kundërshtonte me zemërim këto raporte, me sa duket duke kundërshtuar edhe Cohen.

As Zyra e Kryeministrit, as Ministria e Jashtme nuk ishin të gatshme të ndihmonin për të pastruar rrëmujën.

Pra, çfarë do të thotë gjithë kjo? Cili është statusi i fundit në marrëdhëniet Izrael-Omani? Ishte Cohen duke thënë të vërtetën, apo ishte Omani?

Dhe edhe sikur Cohen të thoshte të vërtetën, a ka ndodhur një sabotazh i progresit?

Një lexim i kujdesshëm i mohimit të Omanit dhe një lexim i duhur i deklaratës së Cohen mund të heqë shumë nga kontradiktat e pretenduara.

Omani nuk e mohoi një rinovim të disa lidhjeve me Izraelin, as nuk mohoi lejimin e një pranie të Ministrisë së Jashtme izraelite. Ajo thjesht mohoi normalizimin dhe tha se normalizimi i plotë ishte i kushtëzuar në arritjen e paqes midis Izraelit dhe palestinezëve.

Kohen, i cili parashikon të futet në politikë në partinë Likud, kur ai të përfundojë detyrën si kreu i Mossad brenda dy viteve.Nga kjo perspektivë, kjo ishte një shans që ai të shkëlqejë dhe të merrte ndonjë meritë.

Por kjo duket shumë e hapur për Cohen, i cili ka treguar një aftësi  të vërtetë për  paraqitjet fine dhe deklaratat e rralla publike të të cilit duken të programuara për të arritur qëllime specifike.

 

Kjo ka qenë shumë e qartë me deklaratat e tij për Iranin, për rekrutimin e më shumë grave në Mossad dhe për investimet e reja të kapitalit të ndërmarrjes Mossad në teknologjitë e personalizuara të spiunazhit.

Ka më shumë gjasa që Cohen të koordinojë deklaratën e tij me kryeministrin Benjamin Netanyahu, i cili e mbështeti Omanin që të përmendte për të ushtruar presion mbi palestinezët.

Cohen gjithashtu qartë dëshiron të përpiqet të përparojë mbi paqen rajonale, të cilën ai tha mund të jetë më afër tani se sa në çdo kohë tjetër në historinë e Izraelit. Ai mbështeti publikun e Netanyahut për zbulimin e operacionit të Mossadit për të kapur dosjet e fshehta bërthamore të Iranit, megjithëse shumica e shefave të Mossad ishin të zemëruar që operacioni të bëhej publik.

Pra ai është besimtar në përdorimin e inteligjencës publike për të arritur qëllimet kombëtare.

Lexoni me kujdes, Cohen gjithashtu nuk tha normalizimin, ndonëse disa keqtrajtuan deklaratën e tij në atë drejtim.

Përdorimi i tij i frazës “rinovimi i lidhjeve” ishte shumë më amorf. Ai nuk tha asgjë për një zyrë apo ambasadë fizike. Përkundrazi, ai përdori një frazë të paqartë të përfaqësimit të tyre diplomatik.

Kjo mund të nënkuptojë që një diplomat i vogël që punon jashtë apartamentit të tij ose një cep të ambasadës së një vendi tjetër, ka kaluar mesazhe mes vendeve, por ndryshe duke mbajtur kokën poshtë.

Pavarësisht nga një përplasje e shkurtër publike, nuk ka asnjë arsye për të menduar se çfarëdo prani e re e ministrisë së jashtme izraelite në Oman që Cohen përshkruan nuk do të vazhdojë.

Oman dhe vendet e tjera të moderuara sunite nuk mund të normalizojnë marrëdhëniet me Izraelin pa një marrëveshje paqeje me palestinezët, por ata gjithashtu nuk janë duke pritur për palestinezët për të përfituar nga ndihma izraelite me konkurrencën me Iranin, luftën kundër terrorit dhe teknologjisë.

Ish-drejtori i Mossad Shabtai Shavit i ka thënë The Jerusalem Post për vizitat e tij sekrete në vendet arabe të Lindjes së Mesme dhe madje edhe në Indonezinë muslimane, shumë kohë përpara se të shpalleshin gjithnjë e më shumë lidhje publike. Mesazhet sekrete midis Mossadit dhe Jordanisë u kthyen dekada përpara se vendet të arrinin paqen.

Pra, marrëdhëniet Omani-Izrael ndoshta do të vazhdojnë të përparojnë. Por njoftimi i Cohen ishte i rrezikshëm.

Ndoshta pyetja më e mirë do të ishte pse ai do të merrte një rrezik të tillë?

Disa kishin spekuluar shumë kohë përpara fjalimit të kësaj jave.

Mbetet për t’u parë nëse funksioni publik i tij të hënën do të arrijë diçka për ta bërë të vlefshme rrezikun e mundshëm për të turpëruar Omanin.


https://www.jpost.com/Middle-East/Is-the-Mossad-working-to-normalize-ties-between-Israel-and-Oman-594544?

 

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Koronavirusi/ Izraeli ndryshon linjën e prodhimit të raketave për të bërë respiratorë

Izraeli po ndërron disa linja prodhimit të raketave për të bërë aparate respiratore në përpjekjet për të luftuar mungesat kombëtare…

SHQIPËRI

Investime izraelite në Shqipëri, “Big Mall Group” bashkëpunim me “Hysenbelliu Group”

Grupi izraelit “Big Mall Group” po bashkëpunon me “Hysenbelliu Group”, për të realizuar investime Shqipëri: në infrastrukturë, sektorin e energjisë…

KOSOVA

Arun Chaudhary, amerikano-hebreu që ndihmoi Albin Kurtin të bëhej Kryeministër

Arun Chaudhary ishte një nga strategët e Kurtit në videokomunikimet me qytetarët e Kosovës gjatë fushatës. Chaudhary, i cili ishte…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli me projekte të rëndësishme në Shqipëri

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler ka qenë i ftuar në emisionin ‘PASSPORT’ të gazetarit Arbër Hitaj në…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Oficeri i Mossad: Luftë e ashpër mes shërbimeve inteligjente në botë për ventilatorë me çdo kusht

Shefi i departamentit të teknologjisë në shërbimin e inteligjencës Mossad të Izraelit tha se vendet janë futur në një betejë…