Izraeli, rekord në turizëm: 2.2 milionë vizitorë dhe 4.7 miliardë të ardhura në Janar-Qershor

365,000 turistë hynë në Izrael në qershor 2019, 18% më shumë se në qershor të vitit 2018. Izraeli pati një rekord prej 2,265 milionë turistësh të huaj në periudhën janar-qershor 2019, 10% më shumë se 2.063 milionë turistë në periudhën korresponduese të vitit të kaluar. Ministria e Turizmit vlerëson të ardhurat nga turizmi i ardhshëm në 1.9 miliardë shekel (530 milionë dollarë) në qershor dhe 11.7 miliardë në janar-qershor (4.78 miliardë dollarë).


365,000 turistë hynë në Izrael në qershor 2019, 18% më shumë se në qershor të vitit 2018. Izraeli pati një rekord prej 2,265 milionë turistësh të huaj në periudhën janar-qershor 2019, 10% më shumë se 2.063 milionë turistë në periudhën korresponduese të vitit të kaluar,, raporton Ministria e Turizmit.

Ministria e Turizmit vlerëson të ardhurat nga turizmi i ardhshëm në 1.9 miliardë shekel (530 milionë dollarë) në qershor dhe 11.7 miliardë në janar-qershor (4.78 miliardë dollarë).

177,500 turistë të vizituar nga Evropa në qershor, 19% më shumë se në qershor 2018. Vendet nga të cilat turizmi në masë të madhe u rrit në krahasim me vitin e kaluar ishin Gjermania me 21.200 turistë që vizituan Izraelin, 47% më shumë se në muajin korrespondues të vitit të kaluar dhe Portugalia me 2.000 , dyfishi i numrit në qershor 2018, pasi ajri lokal TAP filloi fluturimet direkte në Izrael, duke rritur trafikun në rrugë.

Vendi kryesor evropian në qershor në numrin e turistëve që vizituan Izraelin ishte Franca me 27,300. Të gjitha vendet evropiane kanë shënuar rritje në numrin e turistëve që vijnë në Izrael, në krahasim me vitin e kaluar.

132,000 turistë vizituan Izraelin nga Amerika e Veriut në qershor, 11% më shumë se në qershor të vitit 2018. Shumica e tyre ishin nga SHBA. Orari i fluturimit nga SHBA u përforcua me rrugë të drejtpërdrejta për në dhe nga San Francisko dhe Las Vegas, ndërsa Shoqata e Bashkuar Ajrore paraqiti një fluturim të drejtpërdrejtë në Uashington.

Sipas Shoqatës së Hoteleve të Izraelit (Israel Hotels Association), shumica e turistëve kanë qëndruar në Jerusalem dhe Tel Aviv.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…

SHQIPËRI

Dr.Mojmir Kallus: Projektet e ICEJ e lidhin më afër Shqipërinë dhe Kosovën me Izraelin

Zëvendëspresidenti i Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jerusalemit – ICEJ (International Christian Embassy of Jerusalem) flet për “Izraeli Sot”

KOSOVA

Albion Bikliqi: Vizita ime në Izraelin e dijes, teknologjisë dhe sigurisë kibernitike

Eksperti i Sigurisë Kibernetike dhe CEO, Co-Founder në TRINIA LLC, Albion Bikliqi, tregon përvojën dhe pjesëmarrjen e tij në Konferencën…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Shqipëria duhet të ndjekë shembullin e Izraelit

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për emisionin Diplomaticus të gazetarit Erion Kaçorri në News24

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…