Mossad parandaloi 50 sulme terroriste të ISIS në 20 shtete, përshirë edhe Turqinë

Turqia mori informacionin e ofruar nga Izraeli dhe që u mundësoi shërbimeve të saj të sigurisë për të parandaluar 12 sulme nga Irani dhe ISIS-i.


Mossad dhe dega e Inteligjencës së ushtrisë izraelite, IDF, kanë parandaluar 50 sulme terroriste nga ISIS dhe Irani në tre vitet e fundit, shumë prej tyre në Turqi, njoftoi të martën Channel 12.

Dymbëdhjetë nga sulmet u penguan në Turqi, e cila ia doli mbanë t’i parandalojë ato në sajë të informacionit të ofruar nga Izraeli për shërbimet e sigurimit turk, shkruan gazeta izraelite “The Jerusalem Post”.

Marrëdhëniet ndërmjet Izraelit dhe Turqisë kanë qenë të tensionuara që nga viti 2010, kur anija turke Mavi Marmara u përpoq të thyente bllokadën në Gaza dhe u kap nga forcat e IDF në një incident të dhunshëm që çoi në vdekjen e nëntë aktivistëve në bord.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan është një kritik i hapur i Izraelit dhe nuk ka lënë pas dore çdo mundësi për të shfaqur qëndrimin e tij ndaj shtetit hebre.

Megjithatë, sipas raportit, qeveria turke mori informacionin inteligjent të nevojshëm nga shërbimi i sigurimit të Izraelit për të siguruar që sulmet terroriste të mund të parandaloheshin në tokën e saj.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Me 90% të votave, “Blu dhe Bardhë” kryeson ndaj Likud 32-31

Blloku i majtë kryeson ndaj atij të djathtë 56-55. Partia e Liberman vendos për fatin e qeverisë së re

SHQIPËRI

Cakaj-Hanegbi: Konferenca e Grupit të Mesdheut në Shqipëri, merr pjesë edhe Izraeli

Gjatë qëndrimit të tij në Izrael, Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, u prit në…

KOSOVA

Dr. Mojmir Kallus: Hapja e ambasadës së ICEJ në Prishtinë e lidh më shumë Kosovën me Izraelin

Vizitë e suksesshme në Kosovë e Zëvendëspresidentit të Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jeruzalemit (ICEJ). Plane për një sinagoge të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…