Mossad parandaloi 50 sulme terroriste të ISIS në 20 shtete, përshirë edhe Turqinë

Turqia mori informacionin e ofruar nga Izraeli dhe që u mundësoi shërbimeve të saj të sigurisë për të parandaluar 12 sulme nga Irani dhe ISIS-i.


Mossad dhe dega e Inteligjencës së ushtrisë izraelite, IDF, kanë parandaluar 50 sulme terroriste nga ISIS dhe Irani në tre vitet e fundit, shumë prej tyre në Turqi, njoftoi të martën Channel 12.

Dymbëdhjetë nga sulmet u penguan në Turqi, e cila ia doli mbanë t’i parandalojë ato në sajë të informacionit të ofruar nga Izraeli për shërbimet e sigurimit turk, shkruan gazeta izraelite “The Jerusalem Post”.

Marrëdhëniet ndërmjet Izraelit dhe Turqisë kanë qenë të tensionuara që nga viti 2010, kur anija turke Mavi Marmara u përpoq të thyente bllokadën në Gaza dhe u kap nga forcat e IDF në një incident të dhunshëm që çoi në vdekjen e nëntë aktivistëve në bord.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan është një kritik i hapur i Izraelit dhe nuk ka lënë pas dore çdo mundësi për të shfaqur qëndrimin e tij ndaj shtetit hebre.

Megjithatë, sipas raportit, qeveria turke mori informacionin inteligjent të nevojshëm nga shërbimi i sigurimit të Izraelit për të siguruar që sulmet terroriste të mund të parandaloheshin në tokën e saj.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…

SHQIPËRI

Dr.Mojmir Kallus: Projektet e ICEJ e lidhin më afër Shqipërinë dhe Kosovën me Izraelin

Zëvendëspresidenti i Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jerusalemit – ICEJ (International Christian Embassy of Jerusalem) flet për “Izraeli Sot”

KOSOVA

Albion Bikliqi: Vizita ime në Izraelin e dijes, teknologjisë dhe sigurisë kibernitike

Eksperti i Sigurisë Kibernetike dhe CEO, Co-Founder në TRINIA LLC, Albion Bikliqi, tregon përvojën dhe pjesëmarrjen e tij në Konferencën…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Shqipëria duhet të ndjekë shembullin e Izraelit

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për emisionin Diplomaticus të gazetarit Erion Kaçorri në News24

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…