Më 20 korrik, Netanyahu vendos rekordin si kryeministri më jetëgjatë i Izraelit

Numri i përgjithshëm aktual i ditëve në detyrë të Benjamin Netanyahut, përfshirë ditën e sotme, është 4,870. Të premten ai pritet të përputhet me rekordin e Ben-Gurionit – 4875 ditë – dhe të shtunën “Bibi” do ta thyejë atë.


Kryeministri Benjamin Netanjahu është gati të shkruajë historinë në fund të javës së ardhshme, duke u bërë kryeministri më i jetëgjatë në historinë e Izraelit.

Ai do të kapërcejë të premten, më 20 korrik, kryeministrin e parë të vendit, David Ben Gurion.

Ben Gurioni udhëhoqi Izraelin për një total prej 4,875 ditësh – rreth 13 vjet e gjysmë – nga 14 maji 1948 deri më 26 janar 1954 dhe përsëri nga 3 nëntori 1955 deri më 26 qershor 1963.

Netanyahu ishte kryeministër midis 18 qershorit 1996 dhe 6 korrikut 1999, dhe gjithashtu ka qenë kryeministër radhazi që nga data 31 mars 2009.

Numri i tij i përgjithshëm i ditëve në detyrë, përfshirë të dielën, është 4,870. Të premten ai pritet të përputhet me rekordin e Ben-Gurionit – 4875 ditë dhe të shtunën ai do ta thyejë atë.

Netanjahu është kreu i tretë më i gjatë në pushtet midis vendeve të OECD-së, pas Rexhep Tajip Erdogan (megjithëse ka ndryshuar sistemin e regjimit për të zgjeruar sundimin e tij) dhe Angela Merkel të Gjermanisë.

Nëse merren në konsideratë krerët e fundit të vendeve të OECD-së që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore konsiderohen, Netanjahu renditet i 16-ti, sipas statistikave të Institutit të Demokracisë të Izraelit.

Midis të gjithë udhëheqësve aktualisht në shërbim të kombeve – demokratike dhe jodemokratike – Netanjahu është numri 35.

Netanjahu aktualisht udhëheq një qeveri kalimtare deri në zgjedhjet e 17 shtatorit, pasi nuk ka arritur të formojë një koalicion pas votimit të Knesset të 9 prillit.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli në Top 10 në Global Innovation Index

Izraeli udhëheq botën në investime në R&D, kërkim të talenteve. Shkëlqen në prodhimin e inovacionit me investim relativisht të vogël.…

SHQIPËRI

Viktimat e Holokaustit nderohen me një memorial në Tiranë

Shqipëria është një nga të paktat vende që gjatë luftës së Dytë Botërore u hapi derën hebrenjve që ndiqeshin nga…

KOSOVA

Mentor Rexhepi: YOZMA- shembulli izraelit i fondeve private investive dhe Kosova

Izraeli njihet si vendi i risive teknologjike. Modeli Yozma nga Izraeli është marrë parasysh si model i suksesshëm nga shumë…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…