Më 20 korrik, Netanyahu vendos rekordin si kryeministri më jetëgjatë i Izraelit

Numri i përgjithshëm aktual i ditëve në detyrë të Benjamin Netanyahut, përfshirë ditën e sotme, është 4,870. Të premten ai pritet të përputhet me rekordin e Ben-Gurionit – 4875 ditë – dhe të shtunën “Bibi” do ta thyejë atë.


Kryeministri Benjamin Netanjahu është gati të shkruajë historinë në fund të javës së ardhshme, duke u bërë kryeministri më i jetëgjatë në historinë e Izraelit.

Ai do të kapërcejë të premten, më 20 korrik, kryeministrin e parë të vendit, David Ben Gurion.

Ben Gurioni udhëhoqi Izraelin për një total prej 4,875 ditësh – rreth 13 vjet e gjysmë – nga 14 maji 1948 deri më 26 janar 1954 dhe përsëri nga 3 nëntori 1955 deri më 26 qershor 1963.

Netanyahu ishte kryeministër midis 18 qershorit 1996 dhe 6 korrikut 1999, dhe gjithashtu ka qenë kryeministër radhazi që nga data 31 mars 2009.

Numri i tij i përgjithshëm i ditëve në detyrë, përfshirë të dielën, është 4,870. Të premten ai pritet të përputhet me rekordin e Ben-Gurionit – 4875 ditë dhe të shtunën ai do ta thyejë atë.

Netanjahu është kreu i tretë më i gjatë në pushtet midis vendeve të OECD-së, pas Rexhep Tajip Erdogan (megjithëse ka ndryshuar sistemin e regjimit për të zgjeruar sundimin e tij) dhe Angela Merkel të Gjermanisë.

Nëse merren në konsideratë krerët e fundit të vendeve të OECD-së që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore konsiderohen, Netanjahu renditet i 16-ti, sipas statistikave të Institutit të Demokracisë të Izraelit.

Midis të gjithë udhëheqësve aktualisht në shërbim të kombeve – demokratike dhe jodemokratike – Netanjahu është numri 35.

Netanjahu aktualisht udhëheq një qeveri kalimtare deri në zgjedhjet e 17 shtatorit, pasi nuk ka arritur të formojë një koalicion pas votimit të Knesset të 9 prillit.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

“Ionoterra” testohet në Ballkan, sistemi izraelit paralajmëron për tërmet 8 orë para

Kompania izraelite Ionoterra, e cila zhvilloi sistemin dhe e zbuloi zyrtarisht në Rumani të Premten, 29 Nëntor, pretendon se mund…

SHQIPËRI

Koloneli izraelit, Golan Vach: Po bëjmë gjithçka për ju, 90% e objekteve janë të riparueshme

Koloneli izraelit, Golan Vach, po drejton grupin e tij të inxhinierëve në zonat e prekura nga tërmeti ku është shpallur…

KOSOVA

Kryeministri Haradinaj pret në takim investitorë nga Izraeli dhe Shqipëria

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, pret në takim investitorët nga Izraeli dhe Shqipëria, Eitan Bar Zeev, Nimrod Rinot,…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Shqipëria duhet të ndjekë shembullin e Izraelit

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për emisionin Diplomaticus të gazetarit Erion Kaçorri në News24

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…