Mbi 4 milionë turistë i sollën rreth 6 miliardë dollarë të ardhura Izraelit në 2018

Në gjysmën e parë të vitit 2019, 2.265 milionë turistë hynë në Izrael, krahasuar me 2.063 milionë turistë për të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.


Më shumë se 4 milionë turistë vizituan Izraelin në vitin 2018 duke shpenzuar një shumë të parashikuar të 20.88 miliardë shekel (rreth 5.8 miliardë dollarë) duke përjashtuar kostot e fluturimit, sipas një sondazhi të botuar të dielën nga Ministria e Turizmit e Izraelit.

Sipas një anketimi të 15,000 turistëve, Jeruzalemi ishte vendndodhja më e frekuentuar nga vizitorët, duke tërhequr 77.5% të të gjithë turistëve në vend, pasuar nga Tel Avivi me 67.4%, Deti i Vdekur me 48% dhe Tiberias me 36.2%.

Nga turistët, 24.1% ishin mbi 55 vjeç, 19.4% ishin ndërmjet 45 dhe 54, 35.8% ishin midis moshës 25 dhe 44 vjeç, ndërsa 20.7% ishin të moshuar 24 vjeç dhe më poshtë, tregoi vrojtimi. Shumica e vizitorëve (54.9%) ishin të krishterë, 27.5% ishin hebre, dhe rreth 2.4% ishin muslimanë.

Nga ata që u anketuan, 24.3% deklaruan se qëllimi i qëndrimit të tyre në Izrael ishte një pelegrinazh, 21.3% thanë se erdhën për arsye të tjera, 30% ishin duke vizituar miqtë dhe familjen, dhe 8.9% ishin në biznes.

Në gjysmën e parë të vitit 2019, 2.265 milionë turistë hynë në Izrael, krahasuar me 2.063 milionë turistë për të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, sipas një deklarate të lëshuar nga ministria.

Lexo më shumë

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…

SHQIPËRI

Shpëtoi në Shqipëri, Meta dekoron personalitetin amerikano-izraelit Dr. Ichak Kalderon Adizes

Për t’i shpëtuar Holokaustit, familja e Ichak Adizes u strehua në Shqipëri duke pretenduar se nuk ishin hebre por muslimanë,…

KOSOVA

Kosova midis 100 Kombeve në Jerusalem

Ambasada Ndërkombëtare e Krishterë e Jerusalemit (ICEJ) organizon marshin e kombeve drejt Jerusalemit çdo vit. Kosova bëhet vendi i 100-të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…