Kompanitë izraelite High-Tech thithin shumën rekord 3.9 mld dollarë në Janar-Qershor 2019

Kompanitë izraelite të teknologjisë së lartë kanë ngritur 2,32 miliardë dollarë në tremujorin e dytë të vitit 2019, shumën më të lartë tremujore që nga viti 2013, raporton IVC – ZAG. Shifra e tremujorit të dytë në vitin 2019 u rrit nga 10 mega marrëveshje .


Kompanitë izraelite të teknologjisë së lartë kanë ngritur 2,32 miliardë dollarë në tremujorin e dytë të vitit 2019, shumën më të lartë tremujore që nga viti 2013, raporton IVC – ZAG.

Kjo e çon në 3.9 miliardë dollarë shumën e ngritur gjatë gjysmës së parë të vitit 2019, një rekord gjithëpërfshirës.

Ndiq Izraeli Sot në Facebook dhe Twitter

Numri i marrëveshjeve ishte vetëm pak mbi 242 marrëveshjet e regjistruara në gjysmën e parë të vitit 2018.

Shifra e tremujorit të dytë në vitin 2019 u rrit nga 10 mega marrëveshje (secila mbi 50 milionë dollarë), duke arritur në 1.26 miliard dollarë dhe duke përbërë 54% të kapitalit të ngritur në tremujorin e dytë të vitit 2019.

Transaksionet e mëdha përfshinin dy marrëveshje të jashtëzakonshme: PIPE (Private Investment in Public Equity) prej 186 milionë dollarë të ngritura nga Elbit Systems Ltd. dhe 110 milionë dollarë të ngritura nga Cellebrite Mobile, pas blerjes nga Sun Corp.

Shuma mesatare e marrëveshjeve për tremujorin e dytë ishte 5.5 milionë, krahasuar me 5 milion dollarë në tremujorin përkatës vitin e kaluar dhe 6 milion dollarë në tremujorin e parë të vitit 2019.

Tre marrëveshjet më të mëdha të tremujorit të dytë arritën në 670 milionë dollarë: Lemonade ngriti 300 milionë dollarë; Monday ngriti 250 milionë dollarë; dhe Sentinel Labs ngriti 120 milionë dollarë

Ky artikull u botua fillimisht nga Globes.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

“Ionoterra” testohet në Ballkan, sistemi izraelit paralajmëron për tërmet 8 orë para

Kompania izraelite Ionoterra, e cila zhvilloi sistemin dhe e zbuloi zyrtarisht në Rumani të Premten, 29 Nëntor, pretendon se mund…

SHQIPËRI

Inspektimi i pallateve të dëmtuara, ministri Çuçi në terren me ekspertët nga Izraeli

Drejtuesi qëndror i zyrës Operacionale për Menaxhimin e Fatkeqësisë Natyrore, ministri Fuqiplotë Bledi Çuçi, inspektoi ditën e sotme bashkë me…

KOSOVA

Kryeministri Haradinaj pret në takim investitorë nga Izraeli dhe Shqipëria

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, pret në takim investitorët nga Izraeli dhe Shqipëria, Eitan Bar Zeev, Nimrod Rinot,…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Shqipëria duhet të ndjekë shembullin e Izraelit

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për emisionin Diplomaticus të gazetarit Erion Kaçorri në News24

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…