Ambasadori i Izraelit, Boaz Rodkin: Shqipëria ka potenciale të mëdha

“Në këto katër vjet, ishte privilegji im të udhëheqja ambasadën gjatë një periudhe sfiduese dhe unike, përkushtimin ndaj të ardhmes së vendit të tyre dhe marrëdhënieve Izrael-Shqipëri. Bukuria e vendit dhe mirësia, pasioni dhe mençuria e popullit shqiptar do të jenë kujtimet e mia më të forta”.


Ndërsa pritjet dhe ambiciet e popullit shqiptar mbeten shumë të larta, është atmosfera politike që po bën përparim gjithnjë e më të vështirë në vend, ka thënë ambasadori izraelit në Tiranë, Boaz Rodkin.

Ambasadori Rodkin bëri këtë koment në fjalimin e tij gjatë pritjes së dhënë për lamtumirën e tij nga Shqipëria (të mërkurën e kaluar), për përfaqësuesit e trupit diplomatik të akredituar në Tiranë, zyrtarë të Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe kontakte të tjera zyrtare të mërkurën gjatë së cilës ai bëri thirrje se ishte urgjentisht e nevojshme për të nxitur dhe konsoliduar një kulturë demokracie dhe respektimin e sundimit të ligjit, në mënyrë që të ketë progres të qëndrueshëm dhe ndryshim të qëndrueshëm në Shqipëri.

Boaz Rodkin është ambasadori i Izraelit në Shqipëri që nga prilli i vitit 2015. Paralelisht me mandatin e tij në Shqipëri ai u emërua gjithashtu si ambasador jorezident në Bosnjë dhe Herzegovinë (që nga viti 2016).

SFIDAT DHE SUKSESET NË NJË PERIUDHË UNIKE

“Në këto katër vjet, ishte privilegji im të udhëheqja ambasadën gjatë një periudhe sfiduese dhe unike. Ndonjëherë ishte e vështirë, si në rastin kur terroristët komplotuan një sulm ndaj ekipit kombëtar të futbollit gjatë një ndeshje kualifikuese në Shkodër në nëntor. Për fat të mirë, ky plan u pengua falë marrëdhënieve të shkëlqyera që ekzistojnë mes qeverive dhe institucioneve izraelite dhe shqiptare”, tha z. Rodkin në fjalën e tij.

Ai falënderoi dhe vlerësoi të gjithë ata që ndanë partneritetin e tyre gjatë katër viteve të fundit, përfshirë zyrtarë qeveritarë në të gjitha nivelet të cilët, siç tha ai, punuan me ta për të lëvizur më përpara marrëdhëniet midis Izraelit dhe Shqipërisë,

Fjalë vlerësimi iu shtuan edhe qytetarëve shqiptarë, të cilët kanë marrë drejtimin për ta bërë vendin më të mirë, kolegëve ndërkombëtarë që me pasion dhe vendosmëri kanë kërkuar të ndihmojnë progresin e Shqipërisë dhe të lëvizin përgjatë rrugës së zgjedhur të integrimit më të thellë euroatlantik, dhe ekipit të tij të shkëlqyer në Ambasadën izraelite në Tiranë, për punën e tyre të madhe dhe përkushtimin ndaj të ardhmes së vendit të tyre dhe marrëdhënieve Izrael-Shqipëri.

BUKURIA E VENDIT DHE MIRËSIA, KUJTIMET E MIA MË TË FORTA

Më tej ambasadori foli për inkurajimin e ngjarjeve që përmendin fluturimet e drejtpërdrejta midis Tel Avivit dhe Tiranës të nisur me sukses vitin e kaluar, duke sjellë në Shqipëri mijëra pushues izraelitë dhe kërkues të aventurave, duke i ndihmuar kështu të zbulojnë historinë unike të Shqipërisë. “Ne gjithashtu u ndjemë të lumtur këtë vit kur rindërtuam një kopsht për fëmijët e Tiranës”.

Ai vuri në dukje se ai kishte ndjekur nga afër evolucionin dhe zhvillimin e Shqipërisë, duke u përpjekur të japë kontributin e tij dhe ndarjen e përvojës dhe njohurive izraelite, nga një vend i vogël me një histori të lashtë në një rajon sfiduese, në tjetrin.

Veç kësaj Ambasadori Rodkin tha: “Ndërsa përgatiten të largohem, marr me vete një ndjenjë të potencialit të madh të Shqipërisë. Bukuria e vendit dhe mirësia, pasioni dhe mençuria e popullit të saj do të jenë kujtimet e mia më të forta. Rritja e ekonomisë, progresi në industrinë e turizmit, janë hapa të rëndësishëm drejt Bashkimit Evropian – të gjitha këto tregojnë se ky vend mund të përparojë”.

KONSOLIDIMI I KULTURËS SË DEMOKRACISË

Megjithatë, ambasadori izraelit vuri në dukje se ajo që është po aq e dukshme është se pengesat mbeten të konsiderueshme. “Suksesi i rëndësishëm i Diasporës në rritje në Shqipëri në të gjithë botën e bën të qartë se problemi nuk janë qytetarët e këtij vendi, sepse janë punëtorë, të talentuar dhe shumë të suksesshëm në mjedisin e duhur, por atmosfera politike është duke bërë përparim gjithnjë e më të vështirë, ndërsa pritjet dhe ambiciet e popullit shqiptar mbeten shumë të larta, prandaj është urgjentisht e nevojshme të nxisë dhe të konsolidojë një kulturë të demokracisë dhe respektit për sundimin e ligjit, në mënyrë që të ketë një progres të qëndrueshëm dhe një ndryshim të qëndrueshëm”.

Duke folur në cilësinë e dekanit të trupit diplomatik të akredituar në Shqipëri, ambasadori serb, Miroljub Zaric, vlerësoi punën e ambasadorit izraelit dhe shprehu mirënjohje për bashkëpunimin e tij gjatë qëndrimit të tij. Ai gjithashtu ndau me të ftuarit në pritje disa nga pikat kryesore të karrierës diplomatike të z. Rodkin./ ADN

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli lëshon me sukses satelitin e ri spiun për të monitoruar armiqtë

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit ka njoftuar për nisjen e suksesshme të një sateliti të ri spiun, i cili do…

SHQIPËRI

“Shqipëria – Një perlë e pazbuluar!”, Agjencia Kombëtare e Turizmit projekte me izraeliten “Think Creative”

Shqipëria dhe Izraeli vazhdojnë të thellojnë kontaktet në fushën e turizmit, pavarësisht pandemisë së koronavirusit. Sot, u zhvillua një takim…

KOSOVA

Projekte të përbashkëta, Rotary Club Haifa dhe Rotary Club Prishtina International nënshkruajnë marrëveshjen

Rotary Club Haifa (Izrael) dhe Rotary Club Prishtina International (Kosovë) do të vijojnë zyrtarisht me projektet e tyre të bashkëpunimit.…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Shqipëria po dëshmon vlerat e saj edhe në kohën e koronavirusit

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për gazetarin Genc Mlloja të gazetës shqiptare në gjuhën…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Izraeli lëshon me sukses satelitin e ri spiun për të monitoruar armiqtë

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit ka njoftuar për nisjen e suksesshme të një sateliti të ri spiun, i cili do…