“Dita e Ballkanit” në Ashdod, edhe Shqipëria do të prezantohet në Izrael

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, së bashku me tre homologët nga Maqedonia, Serbia dhe Bosnja, priten nga nënkryetari i Bashkisë së qytetit të Ashdodit në Izrael. Fokusi ishte themelimi i “Ditës së Ballkanit”, për promovimin e traditave kulturore dhe artistike, si dhe krijimi “Balkan Bussines Club”.


Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, së bashku me tre homologët nga Maqedonia, Serbia dhe Bosnja, kryen një vizitë zyrtare në qytetin e Ashdodit, ku u pritën nga nënkryetari i Bashkisë, Eli Nacht.

Fokusi ishte themelimi i “Ditës së Ballkanit”, për promovimin e traditave kulturore dhe artistike, si dhe krijimi “Balkan Bussines Club”, një forum biznesi dhe i teknologjisë.

Vizitë historike e katër ambasadorëve nga Ballkani në Ashdod. I ftova ambasadorët e Maqedonisë, Serbisë, Shqipërisë dhe Bosnjës, me shumicën e të cilëve unë kam marrëdhënie personale, tek ne në Ashdod. Ashdod duhet të jetë në hartën botërore dhe ky është qëllimi ynë. Kjo është hera e parë që, ambasadorët vijnë në qytet, shëtisin në të dhe dëgjojnë rreth tij. Tashmë ka disa ide, për të promovuar “Ditën e Ballkanit” në Ashdod, në aspektin kulturor, por gjithashtu edhe në një forum biznesi në aspektet e sipërmarrjes dhe të teknologjisë”, shkruan Eli Nacht, Nënkryetar i Bashkisë së Ashdodit, në faqen e tij në Facebook.

Edhe Ambasada e Shqipërisë në Izrael pati një reagim të sajin në lidhje me këtë takim.

Ambasadorët e Ballkanit në Izrael, të ftuar nga Elli Nicht, Nënkryetar i Bashkisë së Ashdodit, dakordësohen që të organizohet Dita e Ballkanit në Ashdod, e cila e do të shërbejë si promovim i turizmit, traditave kulturore-artistike si dhe krijimin e “Balkan Bussines Club”, shkruan ambasada shqiptare në një njoftim të saj në rrjetet sociale.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…

SHQIPËRI

Shpëtoi në Shqipëri, Meta dekoron personalitetin amerikano-izraelit Dr. Ichak Kalderon Adizes

Për t’i shpëtuar Holokaustit, familja e Ichak Adizes u strehua në Shqipëri duke pretenduar se nuk ishin hebre por muslimanë,…

KOSOVA

Kosova midis 100 Kombeve në Jerusalem

Ambasada Ndërkombëtare e Krishterë e Jerusalemit (ICEJ) organizon marshin e kombeve drejt Jerusalemit çdo vit. Kosova bëhet vendi i 100-të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…