Ushtria izraelite ndihmon Kilin të gjejë avionin e rrëzuar në Antarktidë

Ushtarët nga Drejtoria e Inteligjencës Ushtarake të Forcave të Mbrojtjes së Izraelit ishin thelbësorë për gjetjen dhe rikuperimin e pjesëve të një aeroplani transporti ushtarak kilian dhe mbetjeve njerëzore që u përkisnin disa prej 38 personave në bord që u zhdukën gjatë rrugës për në Antarktidë javën e kaluar.


Ushtarët nga Drejtoria e Inteligjencës Ushtarake të Forcave të Mbrojtjes së Izraelit ishin thelbësorë për gjetjen dhe rikuperimin e pjesëve të një aeroplani transporti ushtarak kilian dhe mbetjeve njerëzore që u përkisnin disa prej 38 personave në bord që u zhdukën gjatë rrugës për në Antarktidë javën e kaluar.

C-130 Hercules, një aeroplan transporti ushtarak, u nis të hënën pasdite nga një bazë në Punta Arenas në Kili larg-jugor në një fluturim të rregullt mirëmbajtjeje për një bazë të Antarktikut. Kontakti në radio humbi 70 minuta më vonë.

Zyrtarët kilianë thanë të enjten se kërkuesit që luftonin detet e Antarktikut kishin vendosur vendin e përplasjes, me gjeneralin e Forcës Ajrore Arturo Merino duke thënë në një konferencë shtypi se bazuar në gjendjen e mbetjeve, ai besonte se do të ishte “praktikisht e pamundur” që të mbijetuarit të ishin u tërhoq nga uji.

Të shtunën, faqja e lajmeve Ynet raportoi se gjatë garës kundër kohës për të gjetur shenja të vendndodhjes së aeroplanit, autoritetet kiliane i kishin kërkuar Izraelit ndihmë, dhe e morën atë kur një njësi e inteligjencës IDF analizonte imazhet satelitore dhe zvogëlonte ndjeshëm zonën e kërkimit.

Njësia e inteligjencës vizuale të IDF, e njohur si 9900

 

Si pjesë e bashkëpunimit të ngushtë ushtarak midis Izraelit dhe Kilit, Santiago kontaktoi Jeruzalemin brenda 24 orësh, dhe një ekip ekspertësh të rinj – të gjithë nën moshën 23 vjeç – u formua në njësinë e inteligjencës vizuale të IDF, e njohur si 9900, e cila normalisht gjurmon terroristët palestinezë, veprimtaritë bërthamore iraniane dhe dërgesat e armëve.

Ekipi përbëhej nga interpretues fotografik ajror dhe imazhe satelitore, gjeologë dhe ekspertë të teknologjisë, thuhet në raport. Ata morën imazhe satelitore të dërguara nga Kili i një zone të madhe në Oqeanin Paqësor Jugor, të marra nga një satelit i Bashkimit Evropian menjëherë pas zhdukjes së aeroplanit.

 

“Ndërsa dëgjuam për incidentin, ne menjëherë donim të ndihmonim sa më shpejt që të mundnim dhe të kontribuonim në ekipin që u formua,” citohet oficeri i IDF-së, i cili drejtoi misionin, pa u identifikuar me emër.

“Kjo dukej sikur të kërkosh një gjilpërë në një pirun, por thelbësore është të funksionosh me logjikë të rregullt të inteligjencës vizuale,” tha ajo. “Ekspertët tanë për interpretim përsëritën imazhet përsëri dhe përsëri, duke kërkuar anomali në det, siç janë ndryshimet në ngjyrën e ujit dhe gjëra të tjera, duke përdorur teknologji të zhvilluara gjatë vitit të kaluar.

“Ne morëm ekspertë nga disa departamente, të cilët sollën ide krijuese. Këta janë njerëz që merren çdo ditë me interpretimin e fotove ajrore, “shtoi oficeri.

“Përfundimisht gjetëm dallime të vogla që treguan anomali të forta. Ne plotësuam një raport që zvogëloi shumë zonën e kërkimit dhe ia dërguam ushtrisë kilian.”

Atasheu ushtarak i Izraelit Eran Gabay shtoi se ndihma u dha edhe nga firma izraelite e imazhit “ImageSat International”, e cila u kontaktua përmes Ministrisë së Mbrojtjes dhe skanoi zonën duke përdorur një satelit komercial izraelit, duke dërguar konkluzionet e tij për qeverinë dhe ushtrinë e Kilianit, thuhet në raport.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Koronavirusi/ Izraeli ndryshon linjën e prodhimit të raketave për të bërë respiratorë

Izraeli po ndërron disa linja prodhimit të raketave për të bërë aparate respiratore në përpjekjet për të luftuar mungesat kombëtare…

SHQIPËRI

Investime izraelite në Shqipëri, “Big Mall Group” bashkëpunim me “Hysenbelliu Group”

Grupi izraelit “Big Mall Group” po bashkëpunon me “Hysenbelliu Group”, për të realizuar investime Shqipëri: në infrastrukturë, sektorin e energjisë…

KOSOVA

Arun Chaudhary, amerikano-hebreu që ndihmoi Albin Kurtin të bëhej Kryeministër

Arun Chaudhary ishte një nga strategët e Kurtit në videokomunikimet me qytetarët e Kosovës gjatë fushatës. Chaudhary, i cili ishte…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli me projekte të rëndësishme në Shqipëri

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler ka qenë i ftuar në emisionin ‘PASSPORT’ të gazetarit Arbër Hitaj në…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Oficeri i Mossad: Luftë e ashpër mes shërbimeve inteligjente në botë për ventilatorë me çdo kusht

Shefi i departamentit të teknologjisë në shërbimin e inteligjencës Mossad të Izraelit tha se vendet janë futur në një betejë…