Izraeli zbulon armën e së ardhmes, teknologjia lazer intercepton raketat

Izraeli ka punuar për mbi 10 vjet në teknologjinë e fuqishme lazer .”Armiqtë e Izraelit do ta kishin më mirë të mos e provonin vendosmërinë tonë, ose aftësitë tona.”, tha Ministri i Mbrojtjes Naftali Bennett.


Ministria e Mbrojtjes e Izraelit bëri të ditur se ka bërë një përparim teknologjik në zhvillimin e lazerve për të interceptuar një sërë kërcënimesh ajrore, duke përfshirë kundër raketave ajrore dhe raketave të drejtuara kundër tankeve, shkruan gazeta “The Jerusalem Post”.

Ministri i Mbrojtjes Naftali Bennett tha sot në mbrëmje se teknologjia e re lazer “e bën aparatin e sigurisë më vdekjeprurës, më të fuqishëm dhe më të përparuar”.

Duke folur për këtë shtesë të re të mjeteve ekzistuese të luftës të përdorura nga Izraeli, ministri tha se “ne do të shtojmë një shpatë lazer kur të kemi të bëjmë me kërcënime nga veriu ose jugu”.

“Armiqtë e Izraelit do ta kishin më mirë të mos e provonin  vendosmërinë tonë, ose aftësitë tona.”, tha Bennet.

“Ne po hyjmë në një epokë të re të luftës energjetike në ajër, tokë dhe det. Investimet në vitet e fundit e kanë vendosur Shtetin e Izraelit në mesin e vendeve kryesore në fushën e sistemeve të lazerit me energji të lartë, “Brig.-Gen. Yaniv Rotem, Shef i Drejtorisë së Ministrisë së Kërkimit dhe Zhvillimit.

Sipas Rotem, ministria ka punuar për mbi 10 vjet në teknologjinë e fuqishme lazer për të mundësuar zhvillimin e platformave të interceptojnë një sërë kërcënimesh.

“Ky është një sistem me shumë mundësi,” tha Rotem, “arma e së ardhmes”.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Koronavirusi/ Izraeli ndryshon linjën e prodhimit të raketave për të bërë respiratorë

Izraeli po ndërron disa linja prodhimit të raketave për të bërë aparate respiratore në përpjekjet për të luftuar mungesat kombëtare…

SHQIPËRI

Investime izraelite në Shqipëri, “Big Mall Group” bashkëpunim me “Hysenbelliu Group”

Grupi izraelit “Big Mall Group” po bashkëpunon me “Hysenbelliu Group”, për të realizuar investime Shqipëri: në infrastrukturë, sektorin e energjisë…

KOSOVA

Arun Chaudhary, amerikano-hebreu që ndihmoi Albin Kurtin të bëhej Kryeministër

Arun Chaudhary ishte një nga strategët e Kurtit në videokomunikimet me qytetarët e Kosovës gjatë fushatës. Chaudhary, i cili ishte…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli me projekte të rëndësishme në Shqipëri

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler ka qenë i ftuar në emisionin ‘PASSPORT’ të gazetarit Arbër Hitaj në…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Oficeri i Mossad: Luftë e ashpër mes shërbimeve inteligjente në botë për ventilatorë me çdo kusht

Shefi i departamentit të teknologjisë në shërbimin e inteligjencës Mossad të Izraelit tha se vendet janë futur në një betejë…